| JusTPauL a întrebat:

Pot sa pun la acelasi rig, placi video de la Nvidea si de la AMD?

Răspuns Câştigător
| KanameKuran a răspuns:

Atunci intrebarea ta nu este corecta. tongue
Iti recomand sa folosesti "claymore" pentru a mina, el detecteaza toate placile pe care le poate folosi, automat.
De altfel, nu uita sa instalezi manual driverele pentru fiecare placa in parte.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca incape in slot, poti pune de la orice fabrica.
Ai nevoie doar sa instalezi driverele aferente.

| JusTPauL explică (pentru Bula):

Pai si cum fac, cand instalez programul de minat, ma intreba ce placa video folosesc, AMD ori Nvidea, eu daca le amestec, ce program folosesc?
Aici e problema...

| Bula a răspuns (pentru JusTPauL):

Problema este chiar aici: vrei sa faci ceva la care nu te pricepi.

Daca ai bani pentru un sistem de minat, plateste un specialist sa-ti faca sistemul functional, cum trebuie.
Altfel te va costa echipamentul foarte mult, iar in loc de castig, vei avea pierdere.

| JusTPauL explică (pentru Bula):

N-am gasit specialisti,,, cei care sunt cat de cat priceputi nu se baga la altii.
nu e mare branza, le pot conecta eu si sa le fac overclock la placile video.
Daca vad ca merge treaba, am de gand sa merg pana la 10-12gpu, folosind multiplicatori de porturi pc-e si usb.

| KanameKuran a răspuns:

Da, faptul ca o placa video provine de la Nvidia sau AMD nu prea are legatura cu restul pc-ului. Ceea ce te intereseaza pe tine, din punct de vedere al compatibilitatii, este conectorul placii video si tipul de conectori pe care placa ta de baza ii suporta. Exemplu de conenctor (numita si interfata): PCI Express 3.0

Un alt lucru de care ar trebui sa te asiguri este numarul de pini pentru alimentare a placii video (6 pini, 8 pini...) acesti pini, de obicei vin direct de la sursa si intra intr-un loc special in placa video.

| JusTPauL explică (pentru KanameKuran):

In Pc nu conteaza componentele, conteaza in programul de minat.
Placa are 6 pc-e, dar nu conteaza daca e express 3.0. Oricum folosesc riser de la x1.0 la 3.0.
Cu sursa nu imi fac probleme, merg pe Evga full modular, are 6 si 8 pini. O sursa pentru 3 placi si alta sursa pentru inca 3 placi, nu or sa fie suprasolicitate.

| JusTPauL explică (pentru KanameKuran):

Claymore e bun, pe acesta am sa merg

| KanameKuran a răspuns (pentru JusTPauL):

Atunci intrebarea ta nu este corecta. tongue
Iti recomand sa folosesti "claymore" pentru a mina, el detecteaza toate placile pe care le poate folosi, automat.
De altfel, nu uita sa instalezi manual driverele pentru fiecare placa in parte.

| vidiinho a răspuns:

Despre ce "rig" vorbim? Placile de baza permit orice producator de placi video, n-am vazut pana acum pe cutiile acestora "only works with AMD/nVIDIA"
ps: este nVIDIA