| anonim_4396 a întrebat:

Pozele ce le fac cu print screen apoi le salvez cu paint ul dar le sterg raman in pc? Am sters o poza apoi am revenit in paint apasand ctrl+v si mi-a aparut poza desi a fost stearsa. Daca se regasesc in pc imi puteti spune unde mai exact ca sa le pot sterge definitiv?

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Tu ai șters doar fișierul, nu și conținutul memoriei (clipboard). Prin CTL+V ai trecut din nou acel conținut în interfața Paint (ca document nou, probabil).
Dacă vrei să ștergi și memoria, intră într-un editor de text și selectează un cuvânt și apoi CTRL+C (copy). Astfel, poza din memorie va fi înlocuită de acel cuvânt. Oricum, la oprirea calculatorului, acea memorie se șterge, deci nu prea ai de ce să te temi că ai lăsa „urme".
PS trebuie totuși să știi că fișierele șterse NU sunt de fapt total șterse, ci doar se declară spațiul ocupat de ele ca fiind liber, informația rămânând pe disc până ce se scrie altceva peste ea! De altfel așa se pot recupera informații pierdute accidental cu ajutorul unor programe utilitare (undelete). Ca să ștergi și acea informație, trebuie să folosești un utilitar care să șteargă fizic, efectiv, spațiul liber de pe disc, suprascriindu-l cu informații aleatorii.