| forzasteaua a întrebat:

Prieteni... am o problema big grin acum 10 minute mi-am scapat telefonul(HTC Wildfire) in toaleta sad. Dupa ce l-am scapat era inca aprins, l-am scos repede, i-am scos bateria, sim-ul si cardul de memorie si l-am pus intr-un bol cu orez. are sanse sa isi revina? va rog sa ma ajutati...

24 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
În bol cu orez?
Pune toate ce le-ai scos pe prosoape de hîrtie și apoi pe un prosop de bumbac. Le montezi mai târziu și vezi ce și cum.
Pa, pa.

| EuAli a răspuns:

Va supravietui clar

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da, dar fă l pilaf, ce naiba ai făcut de ai scăpat tel in toaletă, nu ti a fost scîrbă să il scoți de acolo? Era in caca? Sigur vei avea un telefon de rahat turcesc.

| forzasteaua explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu era folosita toaletalaughing) eram in baie, ma pregateam sa plec de acasa si ma spalam pe dinti, a sunat telefonul, l-am scos din buzunar si... l-am scapat in toaleta...

| Melymonade a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

laughing))))))) mor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Usuca-l cu uscatoru' eu asa am facutlaughing

| panther2007 a răspuns:

In primul rand nu te voi lua in ras cum fac majoritatea desi imi e greu sa ma abtin!
Pe o parte ai facut bine si pe o alta n-ai facut bine.
E bine ca ai oprit telefonul pentru a evita un scurt pe placa asta e bine
dar nu trebuia sa il pui intr-un bol cu orez, recomandat era sa incerci sa il stergi cu un material absorbant dupa ce ii scoteai bateria incercai sa il stergi pana nu mai curgea apa sau nu mai simteai tu placa uda.
Acum telefonul tau are sanse sa isi revina dar din pacate pentru tine el nu o sa mai functioneze ca inainte si e posibil sa iti ramana pete de la apa pe display.

| forzasteaua explică (pentru panther2007):

L-am sters bine cu servetele absorbante inainte sa il pun in bol..nu l-am pus direct cum l-am scos din apa...

| panther2007 a răspuns (pentru forzasteaua):

Atunci e bine dar petele ce iti vor ramane pe display nu iti vor placea, sper doar sa ai noroc cu carul in cat sa nu iti ramana pete

| forzasteaua explică (pentru panther2007):

Am reusit sa il deschid big grin. nu are pete pe ecran, doar ca ramane in boot menu, si nu pot selecta recovery sau reboot... il las pana maine in orez, si daca nu merge ma duc la service.

| panther2007 a răspuns (pentru forzasteaua):

Atunci te felicit...
P.S daca si maine iti ramane in BOOT menu iti recomand sa incerci sa intri in modul download si sa iti schimbi ROM-UL cu odin

| forzasteaua explică (pentru panther2007):

Hai ca l-am facut big grin... cu feonul pana la urma.dar nu in modul obisnuit, prin care sufla aerul...asa risti sa bagi apa mai adanc, si sa arzi unele componente, ci invers. in spate, are un grilaj detasabil prin care absoarbe aerul.L-am dat jos, pe viteza maxima, am pus telefonul acolo cu bateria data jos, si dupa 2 minute a fost gata big grin merge perfect acum happy

| panther2007 a răspuns (pentru forzasteaua):

Bravo tie felicitari eu n-am avut parte de astfel de experimente si nici nu doresc laughing dar cred ca am sa imi cumpar o carcasa advatica pentru telefonul meu ca si precautie

| forzasteaua explică (pentru panther2007):

Nu neaparat acvatica...mai am un iphone 4s pe care l-am scapat acum vreo 2-3 saptamani in piscina, dar avea folie pe el complet +carcasa, si nu a patit absolut nimiclaughing)

| panther2007 a răspuns (pentru forzasteaua):

Mai eu neplaceri cu apa nu am avut am avut insa neplaceri cu zapada da telefonul nu a patit nimic doar s-a stins singur(cica siguranta de la producator ca sa nu faca scurt) si pe urma l-am aprins functiona stas laughing

| CezaraEM a răspuns:

Dai putin cu foehnul pe el, sa se usuce apa aia, poate merge, dar nu il tine prea mult sa nu se incalzeasca prea tare, incearca si asta, bafta!

| Annitu30 a răspuns:

Cum ai reusit?

| Melymonade a răspuns:

Binențeles! Eu mi-am scăpat telefonul o dată in cadă când făceam baie și o dată in toaletă. Merge perfect. Dar lasă-l bine să se usuce. happy
Să ne spui și nouă tongue

| Diamondsz a răspuns:

Buna.

Presupun ca isi va reveni, dar nu il folosi 24 de ore dupa ce l-ai scapat.

Pa-pa.

| catalinmobil a răspuns:

Nuuuu! desfala si usuca tot ce are inauntru in special display-ul si difuzorul! daca nu mai merge sau iti face figuri de genul se blocheala scoate sunete ciudate sau alte probleme dul la reparat (fundita?)

| matetzu a răspuns:

Daca stai pe facebook in timp ce te kk

| dilayla0 a răspuns:

Care e faza cu orezul? tehnologie pilaf? garnitura de memory card? mujdei de sim?

| forzasteaua explică (pentru dilayla0):

Nu, prietene... orezul absoarbe umiditatea...

| BogdanDumbrava a răspuns:

Desfa tot telefonul piesa cu piesa si apoi le invelesti in prosoape ori le pui langa un calorifer tot in prosoape, are multe sanse asa. Succes!