| Ae1 a întrebat:

Primesc mesaje de la un cont fals pe Facebook, mesaje legate de ce am luat din magazin de cum a fost copilul meu îmbrăcat azi, la poliție nu pot depune plângere pentru ca nu sunt amenințată direct și nu am motivul plângerii, nu înjura, dar pur și simplu îmi este frica dacă știti vreo metoda sa aflu cine este in spatele contului, va rog.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Block direct și setează messenger sa nu mai primești cereri de mesaje de la necunoscuți.

Messenger - Privacy & Safety - message delivery - Others on Facebook - Don't receive requests.

Pam-Pam

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

E normal sa blochezi un om ce te urmărește ca un obsedat ca și cum nimic nu s-ar fi întâmplat?
Nu cred ca e în regula sa ignori astfel de lucuri, ci din contra, sa mergi la politie.
Tura viitoare când nu îți mai găsești copilul la școală nu te va ajuta lista de Block sau ignoranta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Serios? Am contul pe Facebook de 12 ani si mulți m-au amenințat, înjurat, jignit, făcut în toate felurile. Ups, ce sa vezi : nu mi-a luat nimeni gâtul, nu m-a bătut nimeni pe stradă, nu mi-a creat un prejudiciu mie sau altora apropiați, nu a venit nimeni la ușă. Iar pentru a evita astfel de evenimente cred ca ar trebui sa învățăm ca sa nu mai postam toate porcăriile pe Facebook, sa dam din casa chiar totul, pe unde am umblat, poze din fata blocului sau chiar din casa. De unde știm ca în situația data persoana nu a văzut pe Facebook postări cu copilul. Unii practic își trăiesc viata acolo, zici ca trăiesc ca sa posteze doar pe Facebook. Ma refer la general, ca sunt mulți care postează informații care nu ar trebui sa apară pe Facebook. Dar na, și la TV zice "aveți grija ce postați". Si hoții își racolează victimele pe Facebook, mai ales aia care se fotografiază prin fata casei, apoi mai postează și ceva poze de prin casa. Hoțul își face inventarul direct, merge la pont.

Copii care dispar de la școală? Nu am crezut niciodată și nu am sa cred în ambulanța neagră răpitoare de copii.

Politia trebuie implicata în situația în care creează probleme într-un mod direct în viata reala, aduce un prejudiciu de imagine sau financiar, îți consideri viata pusa în pericol tu sau altcineva apropriat. Acum dacă mergem la poliție cu toții ciudații care scriu pe Facebook, pai ce facem cu asta? Iar mesajele pe Facebook sunt folosite doar pentru jigniri, injurii și amenințări. Mai ales dacă intri în polemici pe diferite teme iar x-sulescu nu este de acord cu tine. Fie intra în profil și rade ca prostul la postări, sau dă cu furie ca răzbunare. Fie îți scrie în privat ce il doare și îți umple frigiderul cu carne. Așa ca utila acesta setare "ca sa nu mai primești cereri de mesaje". Ignori prostia.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu trăiești intr-o bula unde totul e roz și frumos așai? Tu crezi ca acei copii ce dispar de pe strada sau chiar de acasa ii ia duhul sfânt din senin la el. Spune asta și depre fetita aia de acumc câțiva ani,Larisa sau cum o chema pe care a violat-o și omorat-o vecinul ei și a aruncat-o la ghena. Spune asta și celor rapide de pe strada și dispărute de câțiva ani de care sa tot vorbit la televizor, plus altor câteva zeci ce imi apar pe internet constant ca dispăruți.
Nu ii ia ambulanta neagra, dar e suficient sa iei poate mașina greșită, sa mergi printr-un loc mai retras sau copil fiind sa fi prostit ca l-a trimis pe nenea mami după tine și sa te duci cu el.
Mama mea femei în toată firea era sa fie omorâtă în scara de bloc, la noi acasă, când a ieșit de la munca de un nenorocit.Ca la doua zile după ea (noroc ca nu a fost la etajul nostru sa o împingă în casa și a reușit sa strige și sa lovească agresorul) în fata blocului ei tot la noi în cartier a agresat-o acelasi individ pe vecina.
Ma bucur pentru tine ca îți place să crezi că trăim intr-o lume pașnică și ca nu e nici un pericol dar nu e chiar asa.
Și eu am primit chestii de genul pe internet și am făcut ca și tine cu Block.Si după am primit telefoane ciudate în care nu s-a auzit nimic pana intr-o zi când treceam pe lângă o fabrica, mi-a sunat telefonul și am răspuns.Persoana de la celalalt capăt nu a apucat sa pună pe mut și s-a auzit în telefon acelasi sunet cu cel făcut de fabrica pe lângă care treceam.Dar nu nimic dubios în a te urmări cineva ca obsedatul pe strada nu?

Legat de Facebook da, nu e ok sa postezi tot rahatul.Dar nu cred ca cine a postat întrebarea făcea poze zilnic la copil si la coșul de cumpărături.Plus ca dacă făcea asta nu cred ca se mai speria ca e urmarit/a stiind ca individul are de unde sa știe tot ce face.
Dar oricum, ar trebui sa fim oameni liberi și cu drepturi.Nu sa stam cu frici ca pote la următorul colt cineva ne da în cap ca am pus o poza pe Facebook.
Asa ca, sfatul în general la amenințări, la hartuiri și chestii dubioase e plângerea la politie.Ca sa nu se ajungă după la "saraca, nu știa nimeni ce probleme are".

Trimiți și tu mesaje dubioase de iei apărarea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Nu am citit nimic din tot romanul pe care l-ai scris. Dar măcar bine ca ești de acord tu cu tine, asta este cel mai important pentru societate. În rest dacă mai ai ceva de adăugat, vorbește într-o pungă și eu te ascult mai târziu. Următoarea notificare pe care o primesc de la tine va fi citită și direct ignorată.
Pa.

| Ae1 explică (pentru Freya1):

Am dat Block dar își face alte conturi, la asta m-am gândit și eu, un om cu probleme pentru ca nu am deranjat pe nimeni sunt un om iubit in comunitate lucrez in scoala nu am făcut rău sunt o mama singura îmi cresc copilul cum pot tatăl când își aduce aminte d copil îl dau la telef niciodată nu am zis nu ca sa ma gândesc ca el ar fi…. Efectiv îmi scria ca ieri am traversat strada pe la semaforul de la teren și ii plăcea geaca fetiței cu Minie, polițistul a spus sa ma întorc când ma amenință, de ex te onor îți dau foc exact așa s-a exprimat, m-am gândit sa mi închid contul de Facebook pe care îl am doar pentru grupurile cu mămicile și pentru materiale dar ma gândesc ca se înfurie și îmi da vreuna in cap cine se baga sa ia copilul de pe strada, nimeni, nu exista nici foști nici nmc, pana atunci am pus o insigna cu camera și GPS pe ghiozdanul fetiței și o tin in permanenta lângă mine in caz ca cineva încearcă sa ma atace mi-am pus un citit in geanta știu ca nu e ok dar nu pot aștepta sa duc probe poliție concrete si pana atunci sa ma desfigureze cine știe ce scăpat de la nebuni

| Ae1 explică (pentru Freya1):

Cum scrie de pe un cont l am blocat apoi își face altul, legat de cumpărături mi-a scris ceva de genul. Ce faci bun astăzi cu laptele ala ii dai copilului cel n-ai prost lapte din mega … nu meriți sa ai un copil n ai fost in stare sa i oferi o familie - am dat Block imediat, mi-a dat unu din polițiști ne personal sa l sun in caz ca mi se pare ceva, doar ca legal șeful secției a zis ca nu prezintă Amenințare pentru ca nu jignește nu înjura, n am poze pe Facebook si nu cred ca cineva sta sa si posteze zilnic copilul sau ca are timp zilnic se Facebook ini era ușor sa fac rost de materiale gratuite de pe grupuri si Țineam legătura cu colege din toată țara, cred ca toți oamenii caută asa

| Freya1 a răspuns (pentru Ae1):

Posibil sa fie și tatăl copilului. Poate are lipsa de ocupație și după ce îți închizi contul poate îți dă mesaje pe tel.

E aiurea ca politia nu ia masuri când ești hartuit.Dar încearcă măcar sa vorbești cu un var, un coleg sau chiar o prietena ce sa meargă intr-o zi pe nevăzute în urma ta, sigur va vedea dubiosul ce se tine după tine.Ii poate face poze și ai dovezi sau măcar știi de cine sa te ferești.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai ce poți sa spui mai mult de atât. Daca și tu ești genul ce ți se pare ok hartuirea.

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu este infracțiunea de amenințare, dar este infracțiunea de hărțuire.

| AmandinaDragan a răspuns:

Vre-un ''fost''? Daca-s mai multi cauta pe unul mai recent! Ha ha ha ha!