| anonim_4396 a întrebat:

Prin ce modalitate ajunge semnalul de internet si telecomunicatiile din Romania pana in America? Prin sateliti?

3 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Satelitii s-au folosit foarte putina vreme pentru convorbiri internationale, si s-a renuntat pentru ca pe vremea aia erau analogice si din cauza asta aveau delay, in plus sunt scumpe in draci)
totusi si acum se folosesc numai pentru telefonie oriunde (poti sa fii in mijlocul desertului cu sute de km pana la primul stalp GSM si iti merge telefonul prin satelit)

in rest se folosesc, cabluri transoceanice, si au fost instalate si upgradate (acum la fibra optica) tot intr-o veselie de cand a aparut prima solutie de comunicatie instantanee pe distante lungi: telegraful, si sunt nave maritime dedicate numai pentru repararea cablurilor astora, si au treaba in continuu

insa, ca zvonuri, cica, ca americanii vor sa lanseze o retea de sateliti de foarte joasa orbita, care sa dea internet pe wifi, pe toata suprafta globului, insa tot aud zvonul asta de ani buni si nu vad nici o miscare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cablu subatlantic