| Itz_Costy_1996 a întrebat:

Problema de pornire a calculatorului

Mă confrunt cu o problemă de câteva zile cu pc meu. De fiecare dată când îl pornesc, se închide în a 2 a secunda și apoi se redeschide singur fără sa apas nimic și iar se închide, si tot asa ore in șir daca l as lasa. Înainte să înceapă să facă asta, am observat că procesorul era la 80 de grade doar în bios. Am incercat de toate (ram, procesor, scoaterea bateriei de pe placa de baza, si astept cateva minute sa se reseteze bios-ul), dar degeaba. Dacă aveți alte sugestii. am ramas fără idei efectiv si l-as duce la cineva care se pricepe dar nu cunosc pe nimeni.
Dau fundă la cine ma ajuta cât de puțin.
Mulțumesc!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poate fi un (sau mai multe) condensator umflat pe placa de baza (sau chiar in sursa).
Verifica vizual placa, apoi sursa, prin inlocuire.

| sierra1 a răspuns:

ți-ar mai trebui un pc să probezi in el, pe rând, toate componentele amovibile

| VoidEternal a răspuns:

Și sursa poate fi problema. Asta daca problema nu e legata de procesor.

| Scorillo a răspuns:

Daca nu face "bip" cel mai proabil sursa.
Daca face -"bip/bipuri" depinde de tipul BIOS-AMI/AWARD/Dell/IBM
In functie de numarul beep-uilor si lungimea lor (un fel de cod morse) poti sa determini ce eroare da la boot-are. Dar sursa treuieste verificata prima, apoi racirea procesoruli (cooler/ pasta termica)