| BeingHonest a întrebat:

Problema Windows.
Am reinstalat windows sp2/3 si in C am mai putin loc liber decat aveam inainte, mentionez ca inainte aveam multe programe, si nu stiu cum sa aflu ce consuma atat de mult. Dupa calculele mele spatiul consumat ar fi cam 7-8 gb dar imi arata 12.5gb. Inainte imi aparea ca am liber 8gb iar acum imi apare 6.5gb avand in vedere ca am reinstalat windows si am formatat partitia C.

Răspuns Câştigător
| jeek0 a răspuns:

Ar trebui sa ai asta
http://1.bp.blogspot.com/......rnet+6.gif
daca nu o ai baga lt windows ca sa poti formata. nu stiu daca cu un life cd poti face asta dar incearca si asa. sau linux daca te pricepi

| BeingHonest explică (pentru jeek0):

M-am uitat la poza care ai dat-o dar eu am acolo NTFS nu FAT32 nu stiu care e diferenta dar o sa fac rost de alt windows. mersi

| jeek0 a răspuns (pentru BeingHonest):

Nu conteaza, trebuie sa iti apara oricum chestia asta. probabil e o problema cu versiunea de windows, nu imi explic. dar foarte usor formatezi asa cum ai vazut in poza si stergi windowsul vechi. iti garantez ca scapi se spatiul ala.

| BeingHonest explică (pentru jeek0):

Am vazut poza dar cand incerc sa instalez windows nu imi apare nimic de genul ala incepe direct windows is installing...
credeam ca se sterge singur thinking

14 răspunsuri:
| taken a răspuns:

Nu stiu daca este valabil si pentru Windows XP (eu am 7):
Orice sistem de operare foloseste si rezerva o parte din spatiul liber al partitiei pe care a fost instalat, pentru a fi folosit la diferite sarcini:
-o cantitate egala (sau mai mult) cu memoria RAM este rezervata pe hard disk de sistemul de operare pentru a fi folosita ca "memorie virtuala" pagefile
-o cantitate de 70-80% din memoria RAM este rezervata pe hard disk si folosita pentru hibernare
-3% din spatiul partitiei C este rezervat pentru a fi stocate punctele de restaurare facute de System Restore
-o cantitate din capacitatea hard disk-ului (care poate varia in functie de capacitatea acestuia) este rezervata pentru cosul de gunoi (Recycle Bin)
http://www.youtube.com/......ttp?/watch

Nu stiu cum este la XP.

| Vvistula a răspuns:

Ai sters windowsul vechi?

| jeek0 a răspuns:

Ai instalat langa windowsul vechi. ar trebui sa ii dai o formatare a partitiei c (presupun ca p asta vrei sa instalezi) si apoi sa instalezi o copie noua a sistemului de operare. daca ai facut asta - dupa instalare daca vrei sa mai recuperezi din spatiu ai grija ca recycle bin sa fie gol daca cumva ai sters ceva. poti micsora de asemenea capacitatea recycle bin, click dreapta pe el si proprietati. mai recuperezi si d acolo. si mai conteaza si daca windowsul tau isi face update-uri.astea ocupa foarte mult spatiu in timp, pana nu o sa mai ai deloc

| BeingHonest explică (pentru jeek0):

Cand incerc sa dau format la partitia C imi zice exact asa
" Windows cannot format this drive. Quit any disk utilities or other programs that are using this drive, and make sure that no window is displaying the content of the drive. "
am inteles ce trebuie sa fac dar chiar daca inchid tot ce am deschis si dau si end process din task manager tot nu porneste

| jeek0 a răspuns (pentru BeingHonest):

Dar tu cand vrei sa ii dai format vere? cand esti in wondows? nu ai sa vezi asa ceva. da format cand instalezi windowsul.te intreaba daca vrei sa formatezi partitia ce si sa apesi F. din windows nu ai sa reusesti sa formatezi c-ul daca tocmai pe c e windowsul. e logic. nu se sterge singur.

| BeingHonest explică (pentru jeek0):

Nu imi apare nicio optiune de format partitie sau stergere a fisierelor DOAR install windows.

| byzyboy a răspuns:

Pai sa-r putea cand te-ai renstalat wondows-ul sa ni fi formatat discul C
si a ramas copia veche a wondows-ului sau sp3 ocupa mai multa memorie.

| BogdanTom a răspuns:

Uite cateva variante :
1Ai instalat peste windows-u vechi (leave the current file system intact (no changes))
2 enable hibernate ii activat
3 uitate cat ocupa system restore
4 uitate cat ocupa memoria virtuala (pagefile.sys) nu e recomandat sa o scazi. bafta

| BeingHonest explică (pentru BogdanTom):

Bun, am verificat 3 din ce ai zis si nu e asta ma gandeam ca am instalat peste window-ul vechi deoarece cand bag CD nu imi apare nicio optiune de stergere a sistemului de operare vechi.
Problema e alta, chiar daca am instalat peste unde sunt restul GB? Am dat properties la toate fisierele din C sa le vad marimea si ma duce in jur de 7GB dar imi scrie ca am consumat 12.6GB

| BeingHonest explică (pentru BogdanTom):

Ce ar trebui sa fac? am verificat 2/3/4 problema cred ca e 1 dar din calculele mele ar trebui sa am 12GB reali liberi dar am doar 6.8/7GB deoarece am calculat toate fisierele din C care ocupa spatiu adica 7gb maxim dar nu inteleg de ce zice ca e ocupat 12.5gb

| jeek0 a răspuns (pentru BeingHonest):

Ai si fisiere ascunse pe care nu cred ca le-ai selectat cand ai dat proprieties. formateaza partitia la instalarea celuilalt windows cum ti-am zis si scapi de problema