| ClickHere a întrebat:

Probleme cu antivirusul, am ca antivirus avira, abia mi-am reinstalat windowsul, si cand se deschide pc-ul imi da crash la antivirus si nu mai "vegheaza" adica pot sa bag virusi in el, ca nu mai imi detecteaza. Cand porneste windows apare iconita langa ceas, apoi cand pun cursorul de la mouse pe el dispare, sau cand il deschid din start, all programs, il deschide timp de 5 secunde apoi il inchide (crash). De la ce este, virusi nu am ca abia mi-am reinstalat windowsul.

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

Problema poate fi si din cauza unui virus care-l inchide. incearca sa faci o scanare de virusi detaliata cu kaspersky virus removal tool http://www.softpedia.com/get/Antivirus/Kaspersky-Virus-Removal-Tool.shtml dupa care reinstaleaza-l, kitul il gasesti aici http://www.softpedia.com/get/Antivirus/AntiVir-Personal-Edition.shtml

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dezinstaleaza antivirusul si apoi poti sa-l instalezi iarasi.
Pentru dezinstalarea unui program antivirus există mai multe posibilităţi:
1.Start/All Programs/programul antivirus şi Uninstall (dacă are această opţiune).
2.Start/Control Panel/Add or remove Programs/programul antivirus şi dai Remove.
3.Cauţi pe site-ul oficial programul lui de dezinstalare, de obicei se numeşte Removal Tool şi îl foloseşti.
4.Foloseşti un program de dezinstalare, gen Revo uninstaller.
5. Dacă nu-ţi reuşeşte cu nici una din cele 4 variante, mai ales dacă n-ai găsit programul oficial de dezinstalare, descarcă şi instalează un program numit Unlocker, acesta reuşeşte să dezinstaleze şi programele mai „recalcitrante."
Îţi recomand să încerci cu 3 programe gratuite: antivirusul avast! 7 free (Avira 2013 free ori AVG 2013 free), Malwarebytes’ Anti-Malware şi un firewall dintre ZoneAlarm ori Comodo Firewall. Împreună sunt la fel de bune ca un program antivirus cu licenţă şi n-ai treabă cu activarea. Pe toate le poţi descarca de pe site-urile oficiale.

| horia2012 a răspuns:

Incearca sa faci un upate la Programul Avira nu la baza de date(antivirus).
Deschide programul si la "optiuni", ar
trebui sa aiba "Start update" sau
"Start Product update"

| ClickHere explică (pentru horia2012):

Nu cred ca ai inteles, nu pot intra deloc in antivirus, imi da crash ori de cate ori il accesez.

| ITHelper a răspuns:

Doamne fereste...cica "reinstaleaza windowsul" laughing nu ii baga in seama....asta e ceva foarte minorstraight face si nu este cazul sa iti reinstalezi windowsulstraight face
Acum...referitor la intrebarea ta, mi s-a intamplat si mie de mai multe ori cu antivir norton 360 si am vazut ca problema era din cauza unui alt program care se "batea" cu el si nu il lasa sa ruleze. am reinstalat acel program si a mers din nou fara probleme, acum la tine poate fi si din cauza unor cerinte de sistem, uite-te pe site-ul de unde l`ai luat si uitete la "cerinte de sistem" sau cv de genul, daca totul este potrivit cu ce ai tu, atunci este vorba de niste setari gresite aflate in antivirus, iar daca nu ai acele cerinte ale sistemului, inseamna ca pc tau nu e compatibil, si ca nu poti sa ai acel antivirus in pc. Ia altul,(nu recomandez bitdefender, deoarece ingreuneaza tot). Funda?

| ClickHere explică (pentru ITHelper):

Am gasit de la ce este, de la diverul la placa video, acum nu am driverul instalat si merge totul perfect in afara ca se misca totul sacadat, stii vreo solutie? trebuie' neaparat sa bag driverul video.

| DDCC a răspuns (pentru ClickHere):

Pentru actualizări de driver folosește dpr.su 12.3 full.
Lași bifat să creeze un punct de restaurare (system restore) în caz că ceva merge rău.

| Trololoolololool a răspuns:

Incearca sa il bagi din nou antivirusul sau daca nu merge reinstaleaza windowsul... una din ele e problema ca din cate ai zis tu nu e vorba de virusi!

| Radulescu_Teo_1994 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema crying la fel ca la tine... merge doar sa scanez ( click dreapta scanare cu avira pe fisiere/foldere) inca nu am gasit solutie.