| ionghidonHD a întrebat:

Procesor Intel® Celeron® G530, 2400MHz, 2MB, socket 1155, Box

cand am cumparat acest procesor baiatu acela mi-a spus ca e dual core adica lucreaza de doua ori... asa este? e bun porcesoru,

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Uita-te pe siteul oficial si vezi ca scrie cu # of Cores=2.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este dual core. Uite si explicatia: http://pctroubleshooting.ro/topic/7757-ce-este-un-procesor-dual-core/

| ionghidonHD explică (pentru Salontanul):

Da dar pe ambalaj scrie doar Intel Celerom nu si DEKSTOP UITETE aici asa ii al meu http://www.kopak.ro/......x80623g530

| Salontanul a răspuns (pentru ionghidonHD):

Scrie "Celeron". Aia este o denumire. "Desktop" este denumirea computerului de birou. N-are nici o legatura. Sau sunt lucruri tototal deosebite. Uite aici sitte-ul oficial: http://ark.intel.com/......e-2_40-GHz
Daca are acelasi socket cu placa de baza si aceeasi frecventa se potriveste si gata.

| ionghidonHD explică (pentru Salontanul):

Placa de baza Asrock H61M DGS
- Supports 3rd and 2nd Generation Intel® Core™ i7 / i5 / i3 in LGA1155 Package
- Supports Intel® Turbo Boost 2.0 Technology
- Supports Intel® K-Series unlocked CPU
- Supports Hyper-Threading Technology

| Salontanul a răspuns (pentru ionghidonHD):

E bine!

| TricksPericuloase a răspuns:

El e bun da nu inseamna ca merge de doua ori mai repede. Are 2 nuclee adica aplicatiile procesele s.a sunt inpartile in 2 si asa fiecarui nucleu ii este mai usor de functionat. Funda?

| ionghidonHD explică (pentru TricksPericuloase):

Http://www.kopak.ro/......x80623g530 ..si e dual core? ca eu nu vad ca scrie nimic dual core ep el dar baiatu de la magazin asa mi-a spus ca e dual core :))

| Salontanul a răspuns (pentru ionghidonHD):

Uita-te pe siteul oficial si vezi ca scrie cu # of Cores=2.