| Teodor_Stavarache_1996 a întrebat:

Procesor Intel Core™ i3 Coffee Lake i3-8300, 3.70Ghz 8MB, Socket LGA1151 este compatibil cu placa de baza H61M-P200G3?
Si daca nu, ce recomandari la procesoare de pana in 700lei mi-ati putea oferi?
Multumesc din nainte^^

2 răspunsuri:
| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

Procesorul nu poate fi instalat pe acea placa de baza pentru ca nu corespunde socket-ul. LGA 1151 reprezinta numarul de pini al socket-ului, iar placa de baza H61M-P200G3 are LGA 1155, deci 1155 de pini. Daca vrei neaparat pentru respectiva placa de baza nu ai prea multe optiuni pentru ca 1155 nu mai este folosit. Iti recomand sa schimbi placa de baza.

| EusebiuPWN a răspuns:

Nu, nu corespun socket-urile. Placa de baza are socket 1155, iar procesorul 1151 v2. Banuiesc ca ai placa de baza deja, daca nu ai in plan sa schimbi si placa de baza, ceea ce iti recomand sa o faci, ai putea merge pe un "i5 3470" second hand.