| AdrenalinTm a întrebat:

Procesor Intel xeon e3 1276-v3 sau un Intel i7 4790?
si de ce

12 răspunsuri:
| AdrenalinTm explică:

1 Sursa-Seasonic X-650
2 Placa de baza- Asus z97 deluxe +
3 Procesori- Intel XeoN E3-1276-v3
4 Placa Video- Gigabyte R9 270

5 Rami Vengeange corsair 16Gbbs 4x4gbs,
Cl 7, 1600MHz
7 SSD Samsung SSD Serie 840 Pro 256GB SATA III + Western Digital 2TB 3.5 WD2000FYYZ 7200rpm 64MB +un hdd 10000rtm 128 mb 500 gb
.il folosesc la navigare. filme poate o data pe an un joc cu cerinte mari.mai am nevoie si in alte treburi, programare, virtualizare servere pe termen scurt.un pic de hack(deci am nevoie de masini virtulale concomitente)
Eu am deja configuratia (aia de mai sus) dar am gasit o ocazie acuma de al schimba si nu sunt sigur daca sa il schimb sau nu (placa mea de baza nu stiu daca ofera suport Ecc memory, in cartea ei zice ca suporta dar cand bag o memorie ecc imi intra in continu in bios (nu booteaza) si se blocheaza acolo)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai ca eu nu sunt ca astia de pe aici, da mai multe detalii despre sistem, buget, la ce folosesti acest sistem etc.
Daca vrei un raspuns bun, pune o intrebare buna.

| AdrenalinTm explică (pentru anonim_4396):

1 Sursa-Seasonic X-650
2 Placa de baza- Asus z97 deluxe +
3 Procesori- Intel XeoN E3-1276-v3
4 Placa Video- Gigabyte R9 270

5 Rami Vengeange corsair 16Gbbs 4x4gbs,
Cl 7, 1600MHz
7 SSD Samsung SSD Serie 840 Pro 256GB SATA III + Western Digital 2TB 3.5 WD2000FYYZ 7200rpm 64MB +un hdd 10000rtm 128 mb 500 gb
.il folosesc la navigare. filme poate o data pe an un joc cu cerinte mari.mai am nevoie si in alte treburi, programare, virtualizare servere pe termen scurt.un pic de hack(deci am nevoie de masini virtulale concomitente)
Eu am deja configuratia (aia de mai sus) dar am gasit o ocazie acuma de al schimba si nu sunt sigur daca sa il schimb sau nu (placa mea de baza nu stiu daca ofera suport Ecc memory, in cartea ei zice ca suporta dar cand bag o memorie ecc imi intra in continu in bios (nu booteaza) si se blocheaza acolo)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ce faci tu cu el un i5 e suficient, nu merita banii un i7.
http://www.emag.ro/......DHHPLBBBM/
asta e de ajuns, crede-ma.

| AdrenalinTm explică (pentru anonim_4396):

Am avut i5 4690k si imi statea la 80% cu 2 masini virtuale deschise si +programele ce le rulam si stea la 70 si ceva de grade C fara sa fie overklocat, cu xenul asta sta lejer la 40% pe la 45 de grade, de aia am intrebat special i7 4790 (am incercat o unitate si mergea cam la fel cu a mea) si am sansa sa fac schimb de unitati dar nu stiu daca e bine sau nu pentru mine aia e ideea, componetele celulalt sunt cam la fel la performanta, doar ca hdd si ssd sunt mai mari

| notefree a răspuns:

Mergi pe i 7
Intel xeon este procesor creat pentru server

| thezbx a răspuns:

Depinde ce faci cu pc-ul si la ce il folosesti. daca e numai pentru jocuri, filme, net si chestii de genul, recomand i5

| AdrenalinTm explică (pentru thezbx):

Il folosesc la navigare. filme poate o data pe an un joc cu cerinte mari.mai am nevoie si in alte treburi, programare, virtualizare servere pe termen scurt.un pic de hack(deci am nevoie de masini virtulale concomitente)

| thezbx a răspuns (pentru AdrenalinTm):

I7 then big grin zic eu

| AdrenalinTm explică (pentru thezbx):

Numa ce au aparut laughing si nu isi merita bani in jumatate de an scade MULT PRETURILE LA ELE pentru ca nu sunt cine stie ce de capu lor

| CatalinManta a răspuns:

-i7 4790 costa cam 1700 ron, pe cand Intel xeon e3 1276 costa cam 1400. (reducere 300 ron)
- Ca si performanta sunt aproape la fel

http://cpuboss.com/cpu/Intel-Xeon-E3-1276-v3

Personal cred ca este mai rentabil un xeon, pentru ca este mai ieftin si poate de acelasi randament ca si i7.

Eu insa iti recomand acest i5 4460

http://www.emag.ro/......DHHPLBBBM/

pentru ca este mult mai ieftin fata de celelalte doua, si poti face orice cu el, de la gaming la o experienta office de cea mai buna calitate.

| AdrenalinTm explică (pentru CatalinManta):

Unde ai gasit procesor xeon 1276 la 14 milioane?