| Myr3ll1994 a întrebat:

Procesorul intel dual core dubleaza performanta adica daca procesorul este de 3000 el lucreaza la 6000?

Răspuns Câştigător
| MariuZ a răspuns:

Avantaje:

* procesorul dual core va lucra mai repede in cazul unor programe.
* nu ti se va mai incalzi la fel de repede calculatorul.
* consumul de curent scade pentru ca unele sectiuni pot fi oprite.
* poti upgrada calcul mai facil.
* semnalele dintre procesoare au mai putin de mers, ceea ce inseamna pierderi mai mici.

Dezavantaje:

* Nu lucreaza la capacitate dubla, ci numai pe la 60-80 din ea.
* Viteza cu care merge calcul depinde direct de ce anume face utilizatorul cu el.
* Costa mai mult decat procesoarele obisnuite.

Sper sa te fi lamurit cele de mai sus.

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| .::CyBeR::. a răspuns:

Ionutktm99, am AMD Athlon Le-1620 de 2. 41GHz si merge la capacitate maxima, nu pot sa zic ca merge la numai 60% din performanta scrisa pe cutie

| procust a răspuns:

Nu lucreaza la 6000, fiecare nucleu are 1500!

| mysteryo_3033 a răspuns:

Din nume iti dai seama ca dubleaza puterea procesoruluibig grin... functioneaza la capacitate dublabig grin

| ionutktm99 a răspuns:

Daca este de 3000 inseamna ca e impartit in 2 procesoare de 1500 fiecare, procesoarele intel lucreaza la viteza scrisa fata de cele amd care lucreaza la aprox 60% din valoarea scrisa(asta ca o completare )

| scarly86 a răspuns:

Nu, lucreaza tot la 3000.se numeste dual deoarece are 2 core uri, fiecare lucrand la 1500.

| Negoita_Razvan_1984 a răspuns:

Nu deoarece am si eu procesor Intel Pentium Dual Core de 2.0 Ghz si se imparte la 2.