| Kindal38 a întrebat:

Procesorul ryzen 3 2200g are placa video integrata? Si nu mai trebuie sa pun eu placa video?

4 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Are placa integrata dar daca vrei sa joci jocuri serioase nu numai csgo sau minecraft ai nevoie de o placa video dedicata!

| NLS a răspuns:

Daca ai monitor mai vechi cu rezolutie mica (1280x768 sau 1440x900, 1600x900, etc), te poti juca cate ceva pe placa integrata.

Pentru jocuri mai noi pe FullHD, nu prea ajunge, decat pentru un CS Go cu detaliile la minim.
(si asta pentru ca CS Go nu prea foloseste mult placa video).
DAR poate fi o solutie de compromis pana iti poti cumpara o placa.
Eu am jucat la aparitia D3 pe HD3000, care e MULT mai slaba decat Vega 8.

| DaniTDCI a răspuns:

Salut, AMD ryzen 3 2200g are o placa video incorporata, și anume Radeon Vega 8, e echivalenta cu un Gt 1030 2 GB 64 bit, și eu folosesc acest procesor dar încă nu am testat placa video integrata

| Florin_Denisov_1978 a răspuns:

Https://cpu.userbenchmark.com/......a-Graphics

Aici îți poți da seama dacă e bun sau NU
Procesorul are o GPU integrat, adeon Vega 8 Graphics.
Nu e destul de puternic pentru jocuri