| CosminSM a întrebat:

Procesorul xeon e5450 e bun pentru gaming la fel ca core 2 quad?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-ai spus la care core 2 quad te referi pentru ca au acelasi numar de nuclee (4). Uite aici si o comparare: http://cpuboss.com/cpus/Intel-Xeon-E5440-vs-Intel-Core2-Quad-Q9550

| Danzell a răspuns:

NU. XEON-urile sunt procesoare pentru servere. nu gaming.
un procesor specific pentru servere.
sunt mult mai putin susceptibile la erori, necesita o placa de baza specifica serverelor,
un procesor xeon este proiectat sa reziste mult mai mult pentru load-uri 100%
ecc, corectare erori, sunt capabile sa ruleze in paralel cu un alt procesor.