| marioS10maryus a întrebat:

PS4 sau pc de gamig? (si daca pc ce pc si daca ar fi sa zicem ca pc > ps4 ce monitor sa imi iau. monitorul meu este mai vechi..si nu este full hd ) deci ps4 sau pc? (daca pc ce pc+monitor pana in 50 mil)(scuze daca am mai POSTAT DE NU STIU CATE ORI INTREBARI DE GENU)

Răspuns Câştigător
| Gabi05 a răspuns:

Fx8350 nu merita.Ia bataie de la un i5 in gaming.

fx8320=fx8350.

Recomand asa mult mai echilibrat ca nelul(fara suparare)
i5 4570 blocat
gtx770 peste gtx660ti
8gb ram
hdd 1tb
ssd pentru os si programe
monitor full hd cu panel VA, peste orice TN.
sursa foarte puternica.

http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/718849/

Daca cumperi de la pcgarage atunci asamblarea costa 49lei.

Nu mai pune 1000000000000intrebari.

Pe consola poti sa te joci cam 7 ani, deoarece atat e termenul ei pe piata gaming.
Pe pc poti cam 5 ani, dupa care upgrade si il ti iar 5 ani

13 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Normal ca pc-ul este THE BEST!

RECOMANDARE PC GAMING 4.000 LEI
Procesor Intel - 979 Lei (+joc cadou) http://www.mediadot.ro/procesoare/procesor-intel-core-i5-4670k-joc-cadou
Sursa - 428 Lei http://www.dc-shop.ro/......-m-600w-l/
Placa de Baza -545 Lei http://www.edigital.ro/......57660.html
Hard Western Digital - 265 Lei http://www.cyberport.ro/......pm-5054234
Memorie Kingston DDR3 8192MB (2 x 4096) 2400MHz CL11 HyperX Predator - 325 Lei http://www.marketonline.ro/......x-predator
Placa video Palit GeForce GTX 660 Ti JetStream, 2048MB GDDR5 192bit -1.257 Lei http://www.prostore.ro/......04552.html
Carcasa Super Flower - 295 Lei http://www.mediadot.ro/carcase/carcasa-zalman-z11-plus
Unitate optica LG GH24NS95 - 73 Lei http://www.marketonline.ro/unitati-optice/unitate-optica-lg-gh24ns95

Recomandare Monitor LED AOC E2343F2, 23 inch, 1920 x 1080, 2ms, HDMI x2, Ultra Slim - 575 Lei
http://www.mediadot.ro/......ultra-slim

| sltlp a răspuns:

Lumea prefera pc-ul deoarece ai mai multa libertate. Nimeni nu cumpara un pc doar pentru jocuri 100%. Si daca o face, cati dintre ei(noi) nu pirateaza.
La consola ai avantajul ca nu ai griji. Ps3, lansat in 2006-2007 si ruleaza tot pana acum, si o sa ruleze si jocuri precum gta 5. Ce pc iti luai in 2006-2007 sa ruleze tot... Probabil ca nVIDIA seria 7k sau 8k cel mult, nimic mai bun. si ce mai rulezi azi cu ele. cam nimic. Sa mai zic de ps3 ca Sony a garantat ca pana in 2015 tot ce se lanseaza pe ps4(mai putin exclusivitatile Sony), trebuie sa le puna si pe ps3?
Ceva de gen o sa fie si la ps4. Plus ca pe consola ai anumite exclusivitati. Doar cauta cateva jocuri precum: uncharted 2 sau uncharted 3, sau recent, the last of us, si o sa intelegi daca merita sau nu o consola.
A, la consola nu iti bati capul ca nu am x si y procesor pentru x si y joc, deci. avantaj. Ps4, are 8gb ram, cpu amd jaguar octo-core si un gpu echivalent cu radeon 7850. Ps3 avea 256mb ram si 256 mb video, si uite, ruleaza tot. Asta se numeste optimizare, iar optimizarea face de 10 ori mai mult uneori decat un hardware extrem de puternic.

| hp8510p a răspuns:

Eu zic ca consola.Mi-am luat xbox 360 in loc de pc si nu am regretat.

| Gabitzu246 a răspuns:

PC este mai bun decat playstation pentru ca iti da posibilitatea sa ii faci upgrade, poti alege intre i7+gtx770,sau fx8350+7970,amandoua variante sunt bune pentru gaming.

| kidy00 a răspuns:

Salut! Recomand pc.ul! Mai bun, memorie, viteza, practic. Monitorul, unul mare full hd. Toate de marca buna!happy

| Osirius a răspuns:

Nu poti face o comparatie atata timp cat PS4 nu a aparut inca.
Ar fi bine daca poti sa astepti pana la sfarsitul anului cand apare. Pana atunci mai apar ceva piese noi si pentru PC.

E plin internetul de discutii PC vs. consola. Chiar as putea spune ca nu se pot compara, avand in vedere ca pe un PC poti face absolut orice, consola fiind buna doar la 1 singur lucru, adica jocuri.

Totul depinde de tine. Daca joci ocazional si mai ales ai prieteni care vin la tine, o consola e mai potrivita.
In schimb daca esti jucator adevarat, iti plac strategiile si mmo-urile (care lipsesc de pe console), daca ai multi prieteni online, atunci iti recomand un PC.
Chiar daca investitia initiala intr-un PC este de 3-4 ori mai mare decat pe o consola, pretul jocurilor este considerabil mai mic (nu mai punem la socoteala pirateria, care e foarte usoara pe PC).

| LiviuAlexoiu a răspuns:

PC FTW!
Nu de alta dar la ps4 nu poti upgrada platforma.

| marioS10maryus explică:

AMD FX 8350? ce spuneti merita fata de un i5? si inca ceva nelul (asamblarea cat costa nu ma pricep asa de bine intru cat sa il asamblez eu )

| Gabi05 a răspuns (pentru marioS10maryus):

Iti voi face si eu o recomandare.
Sper sa nu se supere nelul pe mine, dar in acei bani e chiar un dezechilibru ce a pus.

Intra lejer gtx770+ssd.
Consola o poti tine 7 ani pe cand pc-ul maxim 5 ani.

Voi reveni cu o configuratie.

| marioS10maryus explică (pentru Gabi05):

Frate poate iti dadeam funda de la prima intrebare al care ai raspuns insa ma enervai cu 100000 de intrebari (pun cate este nevoie ca sa fiu sigur) oricum FUNDA!

| Gabi05 a răspuns (pentru marioS10maryus):

Nu imi da funda, daca te enervez.
Dar nu mai pune atatea intrebari pe acelasi subiect.
Continua la intrebarea precedenta.

Ps:Nu am nevoie de funda.Din partea mea dai-o cui vrei.

| marioS10maryus explică (pentru Gabi05):

Ma refeream ca puteaam sa termin de la prima intrebare insa daca nu m-am lamurit era normal..sa mai intreb mar rog

| Gabi05 a răspuns (pentru marioS10maryus):

Fx8350 nu merita.Ia bataie de la un i5 in gaming.

fx8320=fx8350.

Recomand asa mult mai echilibrat ca nelul(fara suparare)
i5 4570 blocat
gtx770 peste gtx660ti
8gb ram
hdd 1tb
ssd pentru os si programe
monitor full hd cu panel VA, peste orice TN.
sursa foarte puternica.

http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/718849/

Daca cumperi de la pcgarage atunci asamblarea costa 49lei.

Nu mai pune 1000000000000intrebari.

Pe consola poti sa te joci cam 7 ani, deoarece atat e termenul ei pe piata gaming.
Pe pc poti cam 5 ani, dupa care upgrade si il ti iar 5 ani

| robyrey63 a răspuns:

Ps4 daca iti iei poti lua un LCD de la Sony e o plasma creata in mod special pentru gaming dar iti recomand sa iti ei un pc pentru gaming pentru ca jocurile vor avea si grafica si detalile mai mari bineinteles daca merge pe maxsessting si e mai ok ca orice joc de ps4 care apare e peste 250 lei pe pc le mai piratezi si pe ps pori de tr reformatat Nu stiu care sa iti recomand dai eu am deja pc dar eu si consola nu mam putut decide si vr sa strang sa-mi iau si xbox one