| HolyDiver a întrebat:

Pt maine am de facut un proiect la fizica despre electricitate ( de construit ceva.). Idei simple si interesante? Sunt in clasa a 8a btw.

Răspuns Câştigător
| Wonderland a răspuns:

Si noi am avut. am facut un panou pe care am scris intrebari si raspunsuri si cand se facea o conexiune corecta, se aprindea becul. am avut nevoie de o baterie de 4. 5, un bec, o bucata de carton(merge si plastic sau pfl), suruburi si piulite si niste fire electrice. am luat 10! big grin funda?

2 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Salut
Daca vrei ceva simplu si usor de realizat fa o lanterna fara a folosi piese de la o lanterna reala.
Iti trebuie doar un bec, 2 baterii, un intrerupator, o carcasa, si niste fire pentru a realiza circuitul.
Plus preferabil un pistol de lipit (aici ar putea sa te ajute parintii, nu e de jucat la temperaturile alea).
Doar o idee, bafta