| Hacky a întrebat:

Puteti sa imi ziceti toate programele de care am nevoie pentru a instala windows 7(vreau sa il pun pe stick).

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Eu am folosit yumi http://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator/
Am descarcat yumi http://www.pendrivelinux.com/downloads/YUMI/YUMI-2.0.3.0.exe

Dupa aceea se introduce stick-ul de memorie sau cardul de memorie sau cititorul de carduri cu tot cu card in calculator, se porneste yumi, la Step 1 se alege stick-ul sau cardul de memorie, la Step 2 se alege ce se pune pe stick, se merge mai jos in meniu si se alege "Windows Vista /7/8 Installer" apoi cu botunul Browse se navigheaza pana la fisierul iso de instalare a windows-ului 7, se poate bifa si "Format" pentru a sterge ce a pe stick sau card, se da Create si se asteapta scrierea stick-ului.

Cu yumi se pot introduce mai multe variante de windows pe acelasi stick sau card si la pornirea calculatorului de pe stick apare un meniu din care se alege ce vrem sa instalam.

3 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Daca ai o imagine ISO o pui pe stick cu Rufus

| MadHOuse a răspuns:

Cea mai rapida metoda si cea recomandata de a pune un windows pe stick este Rufus.
Aici ai un tutorial este foarte simplu! https://www.youtube.com/watch?v=wIxPG8ddEE4

| Figaro69 a răspuns:

Salut Hacky! In primul rand, iti va trebui un windows cu extensia.iso. In al doilea rand pentru a-l introduce pe stick iti va trebui acest program: http://www.isotousb.com/. Acest program ti-l booteaza pe stick pentru a te ajuta atunci cand vei intra in BIOS si vei seta ca prima prioritate USB Flash Drive. De acolo te vei descurca! Pe acel site ai o imagine care te va ajuta. Pur si simplu dai click pe 'Browse' si alegi unde ai windows-ul.iso. La USB Drive selectezi stick-ul pe care il ai deja bagat in PC sau laptop (Iti va trebui unul de minim 4G). La file system lasi FAT32 si la Volume label pui tu un nume gen WINDOWS 7. Nu uita sa bifezi si ultima casuta cu 'Bootable', iar apoi ii dai burn. :)