| AlinCosty a întrebat:

Puteți să-mi recomandați o tableta grafica pentru începători[dacă se poate pana în 5 milioane]?

Și un program în care sa desenez!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Cele mai bune sunt wacom, cu toate ca-s putin scumpe. Cu acel buget iti permiti numai bine un Wacom Intuos S care ii destul de bun pentru inceput. Eu am Wacom Intuos M si-s foarte multumit( cu toate ca n-am mai pus mana pe el de ceva vreme). Uite un link de la Intuos S: https://www.cel.ro/cauta/tablete-grafice/tableta+grafica+wacom+intuos+s/
Intra pe "compari.ro" si introdu numele produsului pentru a vedea ce preturi au si alte site-uri. Chestia super cu Wacom-urile astea ii ca vei avea un cod cu care poti achizitiona gratis pentru 2 ani un software la alegere pentru desen( sfatul meu este sa alegi "Clip Studio Paint" deoarece e foarte profi pentru desen, pictat, etc). Acum depinde daca alegi versiunea cu bluethoot sau fara, cea cu bluethoot iti da sa alegi doua software-uri din trei iar cealalta simpla doar unul din cele trei. Ca veni vorba de bluethoot, nu are cel mai perfect semnal, deci nu fa prostia mea de a mai comanda si un adaptor la 80 de lei caci ii o risipa de bani deoarece o sa ajungi s-o folosesti doar cu cablul usb :)) Oricum, mult succes in ceea ce vrei sa faci si sper ca te-am ajutat!

| AlinCosty explică (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Ms mult! Și asta voiam sa te întreb pe care sa o iau din alea 3?

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru AlinCosty):

1.Cea la 329lei vine cu un program de desen( la alegere), este doar pe negru, si nu are functia de bluethoot.
2.Cea la 379lei vine cu doua programe de desen( tot la alegere din cele trei), este varianta pe negru cu bluethoot.
3.Cea la 389 este aceeasi cu cea de la 379 numai ca este varianta de culoare "Pistachio".
Eu ti-as recomanda sa o iei pe 2 sau 3( in functie de ce culoare preferi). Nu neaparat datorita bluethoot-ului ci faptului ca primesti 2 programe in loc de unul. Spre exemplu licenta pentru ClipStudio Paint costa US$49.99 insa tu primesti una moca odata cu tableta( fiecare licenta primita cu tableta expira la doi ani de la activarea codului de pe site). Daca ai nevoie de ajutor nu ezita sa-mi dai reply aici in comentarii. Eu pe a mea tot de pe CELL am luat-o in urma cu aproape un an, planuiam sa-mi iau una de ceva timp si tot am urmarit site-urile pana am prins o reducere frumusica si mi-am achizitionat modelul M cu doar 690 lei( ii acelasi model cu cele pe care ti le-am recomandat numai ca-i putin mai mare si vine cu toate 3 programe). Btw, multumesc de funda happy

| AlinCosty explică (pentru NeverGonnaLetYouDown):

As vrea sa o iau pe a 3 a cred, dar ma avantajează cu ceva mărimea?

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru AlinCosty):

Da, modelul M care acum vad ca-i 750 lei in loc de 950 cum era anul trecut ii putin mai mare, deci prin urmare are o suprafata de desen mai larga. Ai mai mult spatiu pe care sa-ti misti mana si sa desenezi.

| AlinCosty explică (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Vârfurile de la creion se strica, adică trebuie sa le înlocuiesc?
Și din nou te întreb este vreau dezavantaj mare mărimea căci as vrea sa o iau pe cea S happy

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru AlinCosty):

1. Datorita faptului ca e suprafata tabletei are putina textura exista frictiune intre varft si suprafata de desen, prin urmare varful se fa toci cu timpul. Totusi nu-i motiv de ingrijorare, pixul o sa contina inca alte cateva varfuri in interiorul dosului sau. Pe langa asta abia de se tocesc varfurile, poate nu o folosesc eu prea des ori mi-am setat eu presiunea putin sensibila caci am un an de cand am tableta si-s tot la primul varf( plus ca abia de s-a tocit, totusi depinde si de setari deoarece unii prefera sa-si seteze sensibilitatea pe hard ca sa apese cu toate puterea pe stilou cand deseneaza si asa se toceste si varful mai repede).
2. La inceput aveam si eu de gand sa-mi iau marimea S insa dupa ce am vazut care i-ar fi dimensiunea( nu eram sigur daca-i indeajuns) mi-am zis ca mai astept cateva luni si-mi iau un wacom la 1500 lei insa nerabdarea si faptul ca au aparut reduceri m-a facut sa iau Wacom Intuos M. Acum gandindu-ma chiar si pe M ii destul de mult spatiu sa-mi misc mana, poate putin cam mult. Cred ca-i folosesc doar centrul, mai precis un sfert cel mult o treime din actuala suprafata de desen. Totul depinde de tine, daca crezi ca-ti ajunge sau nu acea suprafata de care dispune modelul S. Cunosc persoane ce utilizeaza modelul S ori variantele anterioare de aceeasi dimensiune si nu par sa se planga, ba chiar fac si desene digitale misto. Acum ii alegerea tawinking

8 răspunsuri:
| Codrinela a răspuns:

Tableta grafica One by Wacom, medium
Si ca program Adobe photoshop