| Adutzu2 a întrebat:

Quad core sau Dual core? Care procesor e mai bun pentru smartphone si de ce?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ouad core are 4 nuclee. Dual core are doar unul fizic si unul virtual.

| Jipa95 a răspuns:

Daca vrei un device sa-ti ruleze orice joc fara probleme, lag, un procesor quad este arhi suficient.
Pentru dual-core as opta numai daca nu folosesc device-ul respectiv pentru jocuri, ci pentru aplicatiile uzuale, browsing, etc.

| Paharcuapa1990 a răspuns:

Quad-core pentru ca este mai bun la jocuri si telefonul se misca mai repede si fara lag

| Garoafe a răspuns:

Depinde, aici tine si te optimizare. De exemplu iphone-urile (5, 5S chiar si 6) sunt dual core si bat multe quad-uri cu android. happy

| Jipa95 a răspuns (pentru Garoafe):

Vorbesti prostii. Iphone-urile au gpu separat ( placa video ). Tot ce este pe android are gpu integrat in procosor. De aceea si procosoarele mai slabute la Iphone.

| sltlp a răspuns (pentru Jipa95):

Nu e numai de asta. Nu mai recomanda niciodata quad fara sa stii precis ce quad e. pe langa aia, iphone-urile au si putere mai mare de procesare per core. Vrei un exemplu asemanator la android? Ia orice telfon quad cu cpu a7 mediatek(gen p5 quad) si compara cu un dual-core gen de la xperia sp sau moto x 2013. Si o sa vezi ca dual-core-ul e MULT mai bun.
Iar el nu a precizat ce telefoane sunt. Asa uite, sunt si telefoane gen Allview xt twin sau care mai sunt, panarami cu octa-core-uri(8 nuclee) dar degeaba ca is a7. Si sunt atatea quad-uri, inclusiv mai vechi gen snapdragon 800, sau chiar si 600, care sunt mai performante. Iar acel octa-core, e inferior fata de dual-core-ul de la iphone 6. Sau na, ca sa nu fie iphone 6... Nvidia, o sa lanseze tegra k1(varianta denver). Ala o sa fie si el peste minunatul octo-core de mai sus, chiar si peste ce e la iphone(bina ca la iphone o sa existe alta optimizare).

| BogdanNR1 a răspuns:

Quad-core clar.