| voxis12 a întrebat:

RCS-RDS ofera mai departe conexiuni externe ( prin exhipamentul lor ) la userii normali? Gen, eu am net de la ei de 300mb/s si am nevoie de aceste conexiuni..stie cineva?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Despre ce "conexiuni externe" vorbesti?
Ce- si unde vrei sa conectezi?

| voxis12 explică (pentru Bula):

´´ Majoritatea furnizorilor nu au restrictii pentru porturi insa pentru telekom/Orange/Vodafone (furnizori prin SATELIT), nu puteti debloca porturi pentru un server de metin.
Aici depinde si de pc, de resurse, de viteza de procesare + scriere/citire. In principal puteti folosi pc-ul respectiv ca un server insa trebuie sa discutati cu furnizorul sa creeze un dns actualizat automat la schimbarea ip-ului (ex metin2rgi.go.ro) ´´ ´´ Depinde de furnizorul de INTERNET daca ofera mai departe conexiuni externe (prin echipamentul lor). ´´

| voxis12 explică (pentru voxis12):

Vorbind cu o firma de host..pentru a putea transforma un pc in server, la mine acasa..fiind functional pentru un server de metin, avand ip dinamic.

| Bula a răspuns (pentru voxis12):

Nu-ti trebuie o firma de host, daca faci server din PC-ul tau.
Trebuie doar sa ai posibilitate de transmitere de date, host-ul va fi la tine.
Acesta se poate realiza printr-o conexiune cu IP fix.

| voxis12 explică (pentru Bula):

Da, dar am ip dinamic...

| voxis12 explică (pentru Bula):

Si imi trebuie un dns dinamic din ceea ce a spus persoana de la firma de host.

| Bula a răspuns (pentru voxis12):

Daca calculatorul tau este serverul, atunci nu-ti trebuie alta firma de host.
RCS-RDS, dar si alti furnizori detinatoare de retele cablate de internet iti pot acorda conexiuni conform necesitatilor tale, dar in cadrul unor contracte /abonamente speciale (ca pentru firme).

| voxis12 explică (pentru Bula):

Stiu ca nu-mi trebuie alta firma, dar am discutat cu ei, fiindca o sa am nevoie de niste servicii pe care nu le pot face eu. Nu pot schimba contractul pentru un ip static, din pacate..asa ca sunt nevoit sa raman la ip dinamic si pentru un sv, firma de host imi spune ca am nevoie de un ddns/dns dinamic pentru a putea face serverul sa mearga si sa imi poata oferii serviciile si acestea sa functioneze.

| Bula a răspuns (pentru voxis12):

Nu inteleg ce tot spui cu "firma de host", daca vrei sa faci serverul tau, acasa la tine.
Contractul pentru IP static poti incheia fara problema (asta se foloseste si la camere web de supraveghere).