| Ionut123987 a întrebat:

Vreau sa pun muzica pe un CD/DVD, dar laptopul nu le detectează dacă sunt noi. Am încercat cu CD și nu mergea. Pe chestia aia unde pui CD/DVD - ul scrie doar DVD asa ca am cumpărat și un DVD și nici asa nu merge. Oare care e problema și cum as putea sa o rezolv? M-am uitat și la tutoriale pe yt, dar tot nu merge. Discurile care au ceva pe ele le detectează.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca scrie doar "DVD ROM", atunc este doar cititor de DVD /CD-uri.
Daca vrei sa scrii, ai nevoie de o unitate pe care scrie DVD RW (sau CD RW), adica cititor-scriitor = Reader-Wrirer).

| GabiDumitrescu a răspuns:

Posibil sa fie combo, CD-writer + DVD ROM. Vezi ce zice NLS. A, da, si daca bagi un disc blank, chiar daca e writer unitatea, nu are ce sa detecteze.

| Ionut123987 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ma refer la faptul ca nu îl detectează. Adica nu îmi apare ca am introdus vreun disc. Dar acum înțeleg de ce

| dannyel86 a răspuns:

Exista mai multe tipuri de unitati optice:
CD-ROM - doar citeste cd-uri;
CD-RW - citeste si inscriptioneaza cd-uri;
DVD-ROM - citeste cd-uri si dvd-uri;
DVD-RW - citeste si inscriptioneaza cd-uri si dvd-uri;
Mai exista o combinatie intre CD-RW si DVD-ROM, care citeste cd-uri si dvd-uri, dar inscriptioneaza doar cd-uri.
Trebuie sa vezi ce fel de unitate are laptop-ul.
Daca se termina in ROM, nu poti face discuri (decat daca e ultima combinatie de care am spus).

| Vântulalb a răspuns:

Inseamna ca unitatea este doar in citire. Nu poate scrie.

| Ionut123987 explică (pentru Vântulalb):

Probabil, ca scrie DVD ROM

| NLS a răspuns (pentru Ionut123987):

Daca e cu adevarat DVD-ROM, nu poate sa scrie discuri.