| OMGisBrainiac a întrebat:

Recent am fost rugat de cineva să repar o jucărie, a fost doar un cablu rupt, am rezolvat. Acea persoană acum mi-a dat altă jucărie dar de zeci de ori mai complexă, puteți să îmi dați niște sfaturi la ce să mă uit și cum să o repar? Sunt nou în domeniu...
Nu pare să aibă fire rupte și nici alte probleme.
Niște sfaturi?

5 răspunsuri:
| andrei690 a răspuns:

Ce nu functioneaza la ea si ce jucarie este?

| OMGisBrainiac explică (pentru andrei690):

Ms că încerci să mă ajuți. Păi am pus bateriile, toate cablurile sunt lipite corect, dar nu funcționează nimic, nu se aprinde nici un LED, nu merge nici un sunet, tot mă uit la placa de bază dar nu știu cum îmi dau seama dacă merge sau nu. Vreun sfat?

| andrei690 a răspuns:

Daca are vreun circuit integrat cred ca este defect.Ce scrie pe el? Jucariile se lovesc adesea, verifica bine lipiturile si daca ai aparat de masura, sau cu un beculet in paralel, porneste de la firele de la baterii si vezi pana unde merge tensiunea

| andrei690 a răspuns:

Pana unde ai tensiune scuze. A mai fost umblat in ea?

| OMGisBrainiac explică (pentru andrei690):

Nu, voi încerca să verific tensiunea pe tot circuitul și sper să găsesc problema. Ms de ajutor.