| BornToDie9108 a întrebat:

Recent am modificat parola laptop-ului. Părea totul în regulă. Peste un scurt timp l-am deconectat. A doua zi cînd am dorit să lucrez puţin la el,nu primea parola. Apărea o fereastră pe care scria "parola incorectă". Am încercat să o pun de nenumărate ori şi am mai încercat şi alte combinaţii posibile pe care le-aş fi putut greşi în timpul schimbării parolei,dar totul a fost fără succes. Apoi am încercat să intru prin safe mode,aceeaşi situaţie... În următoarea zi am încercat să schimb windows-ul, niciun rezultat...nu se schimbă. Nu-mi dau seama care e problema şi cum se poate rezolva. Nu ştiu ce aş mai putea face. Ideea e că parola era data zilei mele de naştere şi nu aveam cum să greşesc ceva.

10 răspunsuri:
| TommyLynn a răspuns:

Iti recomand sa folosesti Hiren's BootCD (http://www.hirensbootcd.org/files/Hirens.BootCD.15.2.zip) --> Il arzi pe un CD (Incape pe unul de 700 MB, important e sa fie neformatat/gol/nefolosit) cu ImgBurn (http://www.digital-digest.com/......wnload.php --> Faci boot de pe CD --> Intri in Windows XP Mini --> HBCDMenu (pe desktop) --> Programs --> Password --> Active Password Changer Pro --> Lasi asa, dai next --> Inca o data next --> Selectezi User-ul tau --> Next --> Save.

Si gata :)

| BornToDie9108 explică (pentru TommyLynn):

Merci mult! Voi încerca şi opţiunea aceasta, însă e o problemă. Nu acceptă decît windows 7.
Dar cît de mare e probabilitatea că viruşii ar putea fi cauza?

| TommyLynn a răspuns (pentru BornToDie9108):

"Nu acceptă decît windows 7. " - Cine? Nu inteleg straight face
"Dar cît de mare e probabilitatea că viruşii ar putea fi cauza?" - Decat sa spun o prostie, mai bine spun ca nu am nici cea mai vaga idee

| BornToDie9108 explică (pentru TommyLynn):

În primul răspuns spuneai ceva de windows xp. Din păcate, laptop-ul pe care-l am nu acceptă decît windows 7.

| TommyLynn a răspuns:

Nu iti poti da seama despre ce spun pana cand nu aplici.
Windows-ul XP este pe CD, gata instalat. Dupa ce ai butat de pe CD, o sa iti apara o lista. de acolo selectezi Windows XP Mini.

| BornToDie9108 explică (pentru TommyLynn):

Nu citeşte CD-ul. Nu am nici cea mai vagă idee cu referire la faptul ce ar trebui să mai fac.

| TommyLynn a răspuns (pentru BornToDie9108):

1. Baga CD-ul in PC
2. Opreste calculatorul
3. Imediat cand porneste, incepe sa apesi "esc" ca disperatul, du-te in "Boot device options si selecteaza CD-ROM-ul SAU Mergi in BIOS Settings si umbli in BOOT order: CD-ROM apoi Hard-Disk)
4. Daca ai ales prima varianta, continua
Daca ai ales a doua, restart la PC, si continua cu 5
5. O sa iti apara o lista, navigheaza pana la "Windows XP Mini"
6. Asteapta pana a pornit
7. De pe desktop, da dublu clic pe "HBCDMenu"
8. Programs --> Password --> Active Password Changer Pro --> Next --> Next --> Selecteaza user-ul care vrei sa il deblochezi --> Next --> Save

Si gata straight face

| BornToDie9108 explică (pentru TommyLynn):

Mulţumesc mult pentru tot timpul acordat. Nu funcţionează nimic. După cum am scris şi în întrebare, o altă soluţie a fost să schimb windows-ul. Nicio reuşită...

| tituspiano a răspuns:

Esti foarte sigur? ca nu ai scapat vreo litera langa... CapsLock?

| BornToDie9108 explică (pentru tituspiano):

Sunt foarte sigură că am scris totul corect. Am încercat şi cu caps lock, şi cu multe altele...în zadar.