| Ymlazzar a întrebat:

Recent am primit o placa de baza si am incercat-o la un prieteni am pus pe ea sursa rami si un procesor de incercare si mi-a imprumutat o carcasa de a lui sa pot sa o pornesc..am pornito si nu imi arata nimic pe ecran... (am bagat cablu VGA) Cum as putea sa fac sa booteze macar in bios sa intre? Ca in rest celelalte componente merg am pus mana pe procesor si era destul de fierbine (...clar neavand pasta si cooler) si rami in regula.Va rog ajutati-ma astept cat mai repede raspunsuri

7 răspunsuri:
| Seby80 a răspuns:

Deci pot fi doua cauze: 1.Procesorul e dead (patit de mine, la fel ca la tine s-a intamplat) 2.placa video e la fel, moarta (arsa)

| harhas a răspuns:

Ceau,
Daca porneste, deci placa ar fi in regula.Probabil placa video este cea in cauza care ar face probleme.

| Walhalla a răspuns:

Problema este cred, de la procesor problema, din cauza pastei sau a coolerului. Poate fi si de la placa video, sau de la sursa.Incearca sa bagi mai bine componentele,poate fi problema de la contact,poate procesorul nu e compatibi; exista multe probleme care ar putea fi. Sfatul meu este sa te duci la un specialist,care sa iti rezolve problema. Daca ai mai multe componente, incearca-le pe rand, adica pune un alt procesor, sursa, rami, ca sa iti dai seama de unde este problema.

| Walhalla a răspuns:

Problema este cred, de la procesor problema, din cauza pastei sau a coolerului. Poate fi si de la placa video, sau de la sursa.Incearca sa bagi mai bine componentele,poate fi problema de la contact, poate procesorul nu e compatibi; exista multe probleme care ar putea fi. Sfatul meu este sa te duci la un specialist, care sa iti rezolve problema. Daca ai mai multe componente, incearca-le pe rand, adica pune un alt procesor, sursa, rami, ca sa iti dai seama de unde este problema.

| Ymlazzar explică:

Deci sunt sigur cam 100% ca nu e de la sursa, rami, procesor pentru ca alea erau de pe o placa de baza mai naspa tot cu socket 775, ddr2 etc... si imi mergeau pe placa veche si inca merge Deci nu e de la nimic doar ca nu imi boteaza Cum pot sa fac ca sa imi boteze? Macar sa intru in bios

| Walhalla a răspuns (pentru Ymlazzar):

Nu poti fi asa sigur.Eu spre exemplu, am avut o placa de baza mai naspa, cu procesor, placa video, etc...Am achizitionat rami, placa video, placa de baza, hard, si am pastrat procesorul.Calculatorul nu functioneaza nici in ziua de azi, cu toate ca cel vechi cu piesele vechi mergea... Poate e de la placa video..Nu ai o placa video de schimb, ca sa iti dai seama? Pe ecran apare ceva, in momentul cand aprinzi calculatorul?

| Ymlazzar explică (pentru Walhalla):

Pai nu stiu cum sa iti spun da... Placa aia video e integrata. Deci normal nu e dedicata ca daca ar fi...winking Iti spun ca eram de aceeasi parere cu tine