| Ymlazzar a întrebat:

Recent am primit o placa de baza si am incercat-o la un prieteni am pus pe ea sursa rami si un procesor de incercare si mi-a imprumutat o carcasa de a lui sa pot sa o pornesc..am pornito si nu imi arata nimic pe ecran... (am bagat cablu VGA) Cum as putea sa fac sa booteze macar in bios sa intre? Ca in rest celelalte componente merg am pus mana pe procesor si era destul de fierbine (...clar neavand pasta si cooler) si rami in regula.Va rog ajutati-ma astept cat mai repede raspunsuri.De la placa video n-are cum sa fie pentru ca e integrata in ea procesoru e bun e de la vechi calculator (tot socket 775 ca asta) Si rami la fel. Daca ma puteti ajuta va rog sa imi spuneti cum fac sa imi boteze sa intru in bios

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai sigur placa de baza suporta procesorul ala de la calc vechi? (chiar daca este soket 775 )
depinde de placa de baza ce model este, am intalnit cazuri cand nu mergea pentru ca nu era cooler-ul conectat la placa de baza.
Faptu ca era fierbinte nu inseamna ca si merge, am avut un procesor ars (verificat de 3 firme diferite) si se incalzea cand era pus pe placa de baza

| Ymlazzar explică (pentru anonim_4396):

Omule is 100 la 100 ca e bun si nu e ars doar eu pe aia veche ce crezi ca faceam...Si is sigur ca placa de baza il suporta

| Ymlazzar explică (pentru Ymlazzar):

Deci ar fi de la alta cauza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ymlazzar):

Zi-mi modelul placi de baza si al procesorului te rog, si ce ram ai pus

| Ymlazzar explică:

Placa de baza:Via HyperPro
Procesor:Intel Pentium 4 x2 3.00ghz (2 theards, 1 cores) socket 775
Rami: DDR2 (NU STIU FRECVENTA EXACTA) 512MB, SAMSUNG

| Ymlazzar explică:

Uite mai exact modelu placii de baza http://gochinboy.wordpress.com/......xp-32-bit/