| xZeRoReSpEcT a întrebat:

Recent am schimbat windowsul de la win7 32bit la win7 64 bit dar tot nu imi vede toti cei 4 gb ram. Nu e rezervat la placa video Hardware Reserved. Ce fac sa scap de asta? Si am verificat la bios, nu am gasit nimic.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai 4 bucati de RAM de 1Gb fiecare, atunci e posibil sa nu "vada" sistemul unul din ele (daca RAM-ul este defect sau incompatibil cu sistemul, eventual cu cealalte RAM-uri).
Uita-te intai, cati Gb de RAM vede BIOS-ul. Daca sunt mai putin de 4, atunci ai o memorie defecta sau incompatibila.

Fa o testare riguroasa de memorie RAM (de exemplu cu programul MemTest sau altul asemanator).

| RAY a răspuns:

Man 4 gb nu poate vedea, e sistem binar 3, 6

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai placa video integrata (Intel HD Graphics) isi aloca memorie video.

| xZeRoReSpEcT explică:

Am rezolvat era din msconfig