| anonimguy3 a întrebat:

Recent mi-am cumparat o noua placa video GTX 750 Ti GaindWard 2GB GDDR5. Am montat-o, am instalat driverele toate bune, merge bine, windows-ul imi vede placa, si dxdiag si tot si nVIDIA control panel-ul, dar cand pornesc PC-ul ramane blocat pe imaginea aceea de start cu bios-ul si asa ramane si scoate intruna acel sunet de restart fara sens. Apoi am bagat dvd-ul cu driverul de la placa video, si surpriza mergea.

De ce cand pornesc PC-ul nu imi recunoaste placa video?

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ai o problema cu Windowsul. Eu zic sa-l stergi si sa reinstalezi altul.

| KodrutZ a răspuns:

Ce placa de baza/sursa ai? Posibil sa fie idioata placa de baza si sa nu ii dea destul curent sa o initializeze cum trebuie. Patesc si eu asta uneori, tot cu un 750 Ti. A ta are alimentare suplimentara sau nu?

| anonimguy3 explică (pentru KodrutZ):

Am un GIGABYTE H61M-DS2H si ca sursa am o sursa mai veche ATX de 450W, si nu placa video nu are alimentare separata.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonimguy3):

Mdah, probabil placa de baza e de vina. Eu am un Gigabyte B75, deci tot o ieftineala. In principiu problema ta nu are legatura cu cd-ul cu drivere, daca nu o initializeaza cind pornesti calculatorul, o sa se rezolve dupa 1-2 restarturi. Daca ai la monitor doua intrari, baga si integrata pe una, fiindca in caz de nu ia placa video, integrata se initializeaza fara probleme. Stai 2-3 minute in Windows, dai restart, si ar trebui sa mearga. Daca sursa e pocnitoare, ar fi o idee sa iei si o sursa decenta, dar nu obligatoriu. Eu am sursa 80+ Platinum, deci nu acolo e buba. Placa de baza nu da curent destul pe PCIex la boot.

| anonimguy3 explică (pentru KodrutZ):

Am dat de cel putin 10 ori restart si tot cu freeze cu imaginea din bios imi da, SI NICI NU POT INTRA IN BIOS FMM... nu stiu care e problema. Daca il pun in stand-by mi-o recunoaste cand il pornesc, dar daca il inchid si il pornesc iar nu mi-o recunoaste, si daca ii dau restart la fel face.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonimguy3):

Poti incerca sa o trimiti la garantie, dar mai bine ai incerca cu o sursa mai ok. Probabil sa fie de vina combo-ul placa de baza+sursa. Mie mi se intimpla rar de tot, si freeze nu imi face niciodata. Pur si simplu booteaza dar nu vede placa video deloc si ma dau prin Windows cu integrata...

| CPAElites a răspuns (pentru anonimguy3):

Scoti placa video!
Faci update la bios big grin
O bagi inapoi! si va functiona.

| CPAElites a răspuns (pentru anonimguy3):

Ce sura e aia? Ce scrie pe ea?