| anonim_4396 a întrebat:

Recent mi-am cumparat un laptop si am platit in plus ca sa am garantie extinsa (3ani) as vrea sa mai adaug 4GB de RAM si sa imi schimb HDD-ul cu un SSD daca fac asta o sa pierd garantia?

Răspuns Câştigător
| WxRo a răspuns:

Tu esti campionul zilei si dai astfel de raspunsuri? e o gluma nu? Cum sa vanda laptopul pentru un amarat de upgrade la ram?
Daca pe suruburi nu ai sigiliu poti face linistit upgrade la tine acasa. Daca ai sigiliu in functie de magazinul de unde l-ai cumparat te duci cu el si ti-l upgradeaza acolo baietii.
Sunt laptopuri care au bay-uri speciale pentru hdd / memorii tocmai pentru astfel de cazuri.
Daca ai laptopul luat de la eMAG te poti duce direct la depanero si in jumatate de ora ai scapat.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pe perioada garantiei NU ai voie sa aduci modificari laptopului si nici sa-l deschizi, ca-i rupi sigiliul si pierzi garantia.
Vinde-l si cumpara-ti altul care iti convine!

| WxRo a răspuns (pentru Violleta2022):

Tu esti campionul zilei si dai astfel de raspunsuri? e o gluma nu? Cum sa vanda laptopul pentru un amarat de upgrade la ram?
Daca pe suruburi nu ai sigiliu poti face linistit upgrade la tine acasa. Daca ai sigiliu in functie de magazinul de unde l-ai cumparat te duci cu el si ti-l upgradeaza acolo baietii.
Sunt laptopuri care au bay-uri speciale pentru hdd / memorii tocmai pentru astfel de cazuri.
Daca ai laptopul luat de la eMAG te poti duce direct la depanero si in jumatate de ora ai scapat.

| WxRo a răspuns:

In principiu nu.dar este mai bine sa faci lucrurile astea intr-un service autorizat.

| xCeline a răspuns:

Garantia se pierde daca il deschizi tu sau vreun service care nu are legatura cu garantia ta.Pe acea garantie pe care o ai sunt si niste termeni (cand se pierde, de ce si unde poti duce laptopul in caz de probleme sau cum e cazul tau upgrade-uri) astfel incat sa nu o pierzi. Succes.