| IonutSxz a întrebat:

Recent s-au ieftinit foarte, foarte mult cd-urile cu windows cu licenta, sunt curios daca merita sa-l instalez, oare se misca mai bine jocurile sau?

Răspuns Câştigător
| Bogdan70001 a răspuns:

Nu va fi cu nimic mai bbun decat un WIndows piratat.

WIndows-urile, asa zise "piratate", sunt de fapt Windows-uri simple preactivate (cel mai des) cu KMS.

Acum bine, poti sa ai ghinionul sa dai si de cineva rau intentionat care da un WIndows cu mineri preinstalati, DAR ASTEA SUNT CAZURI RARE!

Cel mai bine, zic eu, este sa-ti iei WIndows 8.1
Atat Win 8.1 cat si WIndows 10 au un core mult mai bun decat cel de pe 7 si acum probabil o sa ma intrebi, atunci daca Win 10 are core mai bun decat 7, atunci de ce 7 se misca mai bine decat 10?
Windows 10 este plin de atatea cacaturi, incat acel core nu mai poate ajuta sa se miste la fel de bine sau mai bine decat WIn 7

FAZA ESTE ca Windows 8.1 are din fericire cele mai multe lucruri in comun cu 10 interfata, modul de functionare si altele, bioneinteles ca sunt cele de la versiunea precedenta si anume WIndows 7
Deci WIndows 8.1 este cel mai rapid de la 7 in sus

| doctorandus a răspuns (pentru Bogdan70001):

Lol. Am un Windows 10 pe Intel CoreDuo (procesor din 2008) si merge rezonabil pentru browsing si aplicatia pentru TV (cum ar fi Horizon Go de la UPC).

| Bogdan70001 a răspuns (pentru doctorandus):

Ce dracu sa maerga bine laughing Intamplator am si eu un PC care cred ca are aceleasi componente ca si al tau si se misca cca un **** pe vechiile versiuni, ce sa mai zic de 1903 laughing

10 minute sa deschizi browser-ul da.Ca dupa navigarea pe net conteaza si de viteza de internet

| doctorandus a răspuns (pentru Bogdan70001):

Cum sa spun: pentru Office si alte lucruri mai grele e prea vechi. Dar are un SSD in el si in rest functioneaza drept NAS. Are 4 GB RAM.

Ca NAS nu functioneaza de pe SSD, pe SSD e Windowsul. E un NAS super-puternic, la cat de slabe sunt procesoarele NAS-urilor autentice.

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

CD-urile cu licenta nu sunt ieftinite.

Ce se ofera la pret de 30-50 lei sunt coduri de activare.
Tu trebuie sa descarci, instalezi windows-ul, fupa care sa faci activarea cu codul primit prin e-mail.

| doctorandus a răspuns:

Windows 10 merge bine și fără licență. Gratuit, direct de la Microsoft, îl pui pe DVD sau stick USB.

| LPCTSTR a răspuns:

Intrebarea ta lipseste informatii cheie:
Ce CD-uri cu licenta?
De ce Win vorbesti?
Cum adica daca merita?
Nu ai specificat componetele pc-ului, nu ai specificat absolut nimic.

| IonutSxz explică (pentru LPCTSTR):

Windows 10 cu licenta electronica, daca ajuta cumva in performanta jocurilor sau nu, asta zic, am un Intel i7 2600 k 3.4, 4 core, 8 gb ram, si o placa video nVIDIA geforce gt 730 de 2 gb

| doctorandus a răspuns (pentru IonutSxz):

Nu, licenta nu ajuta la jocuri. Iti permite doar sa poti schimba aspectul Windowsului.

| LPCTSTR a răspuns (pentru IonutSxz):

Performanță nu vei pupa, stai calm, și nici dacă schimbi win-ul, nu vei ajunge la cine știe ce.
Probabil ai un un procesor coffe/kaby/etc. lake care sunt făcute să funcționeze doar cu win 10 (nu se aplica la si la linux!), iar la managementul resurselor prost al windows, nu te aștepta la vreo schimbare.

| Felys a răspuns:

Datorita intrebarii tale m-am uitat si eu pe eMAG si intr-adevar sunt ieftine rau licentele.Eu am cumparat laptop cu wind instalat si sunt foarte multumita deci cred ca merita sa iti iei licenta mai ales ca e un pret de nimic

| IonutSxz explică:

Va multumesc mult fratilor pentru raspunsuri! :*