| JusTPauL a întrebat:

Recomandati-mi un laptop la bugetul de 2500 lei.
Laptop-ul este pentru un prieten care vrea sa se joace dota1 si dota2.
Normal nu ar fi bun un i7 ca am eu si se incalzeste foarte tare la jociri mari, dar si i5HQ au tot 4 nuclee reale, ma gandesc ca tot la fel de tare se incalzeste.
Deci ce ar fi bun sa duca jocuri de strategie si sa nu se arda dupa 2 ani.

Răspuns Câştigător
| Levente a răspuns:

Cerintele recomandate pentru DOTA 2:

Placa video minim 512 MB
Memorie RAM 4 GB
Procesor minium - Core 2 Duo E7400 2.80GHz (3M Cache, 2.80 GHz, 1066 MHz FSB)

Toate sistemele care sunt peste astea vor merge.

Pe baza acestor informații este ușor de știut ce laptop se poate cumpăra pentru a putea juca DOTA 2 cât și DOTA 1.

Mențiune în plus legată de procesorul i7.
Un laptop se supraîncălzește din simplul motiv că este ținut pe masă fără să aiba o ventilație în plus sau o aerisire pe sub laptop.
Procesoarele Intel i7 sunt de mai mute tipuri și de mai multe generații.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Jocurile "puternice" cer sisteme puternice. Pentru jocuri mari e preferabil un calculator.

Un laptop este conceput sa fie portabil, sa ocupe loc mic si sa fie elegant.
Insa, trebuie stiu ca, un laptop costa de 2-3 ori mai mult ca si un PC desktop, cu acelasi performanta. La fel si curatirea, piesele de schimb, reparatiile!

Diferenta (de performanta, la acelasi pret) intre un desktop si un laptop este cat intre un laptop si o tableta (sau un telefon).
Nu mai vorbesc despre posibilitatile upgrade-uri, care la un laptop se limiteaza la marirea memoriei RAM si eventual al hard disk-ului, iar placa video este "batut in cuie".

La un calculator (PC) desktop bine ales poti schimba absolut toate coponentele, inclusiv placa de baza si procesorul, daca devine "depasita". Ceea ce nu se poate la un laptop, tableta sau telefon.
Totodata este si mai ieftin si mai fiabil, daca este proiectat si asamblat corect.

| relian a răspuns:

Laptopurile nu-s facute pentru jocuri.Sint si asa ceva dar is f scumpe, cum is alea de la Dell Alienware sau parca asa se numesc si mai sunt ceva firme dar nu te apropii cu banii aia.Deci poti sa ai tu i7 procesor dar ala e procesor mobil, adica procesor facut pentru laptop.La randul lor procesoarele astea mobile is pentru notbook si procesoare U pentru netbook.Ce inseamna asta? Adica is miniaturizate, is mici, ca urmare nu fac fata la fel ca unul pentru desktop.Deci procesoarele sunt fabricate pentru fiecare ultilizare in parte.Procesoare mobile, procesoare desktop, procesoare server, procesoare embeddend.Nu ma intreba ces alea embedded ca nu stiu, pot sa aflu dar nu-s curios deocamdata.Deci un i7 sa zic asa de pe un laptop nu are aceiasi putere viteza zii cum vrei ca si unu de desktop.la fel ala pentru desk nu se compara cu ala de server care si ala e tot i7.Oi avea tu i7 dar de care i7. Daca e de laptop la jocuri asa se intampla, este f solicitat si se incazeste indiferent ce ventilatie ai avea tu. Poti sa-i pui si ventilator de masina nul va ajuta mai mult decat poate duce.Deci un procesor cu cit este mai mare fizic, adica ca si piesa cu atit este mai bun, mai rapid mai de toate.Ma refer la i-uri si la ce iese nou pe piata.Nu stiu daca laptopurile alea speciale facute pentru jocuri sa nu aibe pe ele procesoare pentru desk.Stiu ca unele de la Apple asa au.De ex ma uitai la all In One toti fabricantii pun procesoare mobile pe ele adica de laptop, dar Apple pune procesoare desktop.Asta stiu sigur. Apple pune pe desktopuri cilindrii aia daca ai vazut procesoare de servere.Doar ca pe Apple nu poti juca jocuri aia c e fac jocurile nu le fac sa ruleze pe safari.Cauta la Dell ala cam zis eu Alinware si vezi cit costa.Dar sigur nu faci nimic cu banii aia.Si un laptop din asta normal costa mai mult.La banii aia poti lua din astea slabute slim alea subtiri, chiar de are i7 quad core n-ai ce face cu el la jocuri.Sa faca un desk si atunci nu ai probleme.

| xYonasuper a răspuns:

Laptop Toshiba