| anonim_4396 a întrebat:

Referitor la laptopuri, cat de fiabile sunt laptopurile Dell; Acer; Asus; Lenovo? Se incing prea tare? Se strica repede dupa ce sunt achizitionate?

Răspuns Câştigător
| filipm2001 a răspuns:

Salut. Cele mai bune (si mai scumpe) laptop-uri sunt cele de la Sony (Vaio) urmate de Dell in mare parte, tocmai pentru ca sunt foarte fiabile. Lenovo (fostul IBM) face laptop-uri bune si destepte si foarte functionale pentru aria business (protejare/recuperare date in special), si au lacune cand sunt foloste la gaming. De asemenea Lenovo avea o problema cu cooler-ul la seria Thinkpad (se cam strica la toate dupa un timp). Asus si Acer sunt laptopuri de consum, fiind bune in ciuda pretului mai mic decat alti producatori consacrati. Cam atat pe scurt despre laptopurile de arhitectura uzuala la noi (lasand deoparte Mac-urile de la Apple construite altfel si cu sistem si aplicatii proprii).
Succeswinking

7 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Apropo, ca am cam uitat, se incing prea tare?

| winter a răspuns:

Eu am un Acer aspire care il am de 2 ani si este foarte bun in prezent.adevarul ca se incing este adevarat dar nu prea tare este cald la piciare cand il tii, este ideal iarna cand este frig; de obicei se incing la jocuri puternice ca na peunde sa scoata aerul decat prin fante care la unii producatori sunt pozitionate aiurea.cel mai bine e sa ai o fanta in spatele laptopului iar daca mai este si dedesubt nu conteaza ca peacolo nu iese cinestie ce caldura.in primul rand un laptopul trebuie sa aiba performanta mare ca mai tarziu o sa ai sentimentul de regret ca nu-ti cumperi in fiecare zi cate unu

| darkcloud256 a răspuns:

Dell-urile sunt fiabile, si Lenovo, iar Asus si Acer, mai ales Acer sta foarte prost in fiabilitate, in plus ca are si tastele care se desprind usor. Acer in plus se incalzeste destul de repede, dar oricum daca vrei poti sa iti iei si un cooler in plus. Parerea mea e ca Dell, Toshiba sau Lenovo, printre cele mai bune alegeri.

| sltlp a răspuns (pentru darkcloud256):

Am primit atatea raspunsuri valoroase cand am pus intrebarea asta, ca mai bine nu o puneam... pana la urma mi-am luat un Asus cu i7, gt 540m si 4 gb ram

| darkcloud256 a răspuns (pentru sltlp):

Sa te tina.

| DanDannn a răspuns:

Acer,consider eu, ca este cel mai bun deoarece :
- temperatura maxima la care se poate incinge este 78 grade
- rezista foarte bine
- usor (kg)
- tastatura moderna, economica [spatiu care ocupa - mic ]
- butoane pentru : Whireless; bluetooth; card (card numai in cazul celor avansate)
- performanta mare in cazul jocurilor si al aplicatiilor
Funda?

| Feitan a răspuns:

Eu am laptop Acer si nu s-a stricat il am de 3 ani se incalzeste cam in 3-3:30 ore happy