| DanaQ a întrebat:

Referitor la prizele cu impamantare, cum stiu daca o priza din casa are impamantare? Prezenta clemelor acelea de la prize indica faptul ca priza are impamantare sau trebuie realizat un circuit separat pentru a avea o priza cu impamantare? multumesc!

3 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Pui un bec intre impamantare si faza, daca se aprinde ai impamantare, daca nu...nu!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Poti avea fir pe clema si nu are casa impamantare, sau blocul, sau e atat de veche si ruginita in pamant ca = 0. Chemi un electrician sa masoare.

Răspuns utilizator avertizat