| alexTzutzy a întrebat:

Rog seriozitate, am ceva experienta in pc, dar vreau sa sa cumpar o unitate noua. Care versiune recomandati pentru gaming?

Intel Core i5 8400 6 nuclee 6 virtuale, frecventa 2.8 maxim 4.0
GeForce GTX 1060 6Gb DDR5 192 biti

sau

Intel Core i7 8700 6 nucle, 12 virtuale, frecventa 3.2, maxim 4.6
GeForce GTX 1050 Ti 4 Gb DDR5 128 biti

in rest ramii is 8 gb la ambele 1TB hard etc. pretul difera doar de 100 de lei. Stiu ca placa video este mai importanta, dar nu o sa am probleme daca e i5 si frecventa mult mai mica?

3 răspunsuri:
| StanescuAuritaGavrila a răspuns:

Eu as alege Procesor Intel Coffee Lake, Core i5 8600K 3. 60GHz
GeForce GTX 1060 6Gb DDR5 192 biti
si memorie ram de 16gb,

| alexTzutzy explică (pentru StanescuAuritaGavrila):

Nu inteleg de ce dai un al 3-lea model. Eu am de ales dintre astea doua. Pt ca vreau sa il cumpar pe rate de la altex. Poti ye rog sa alegi una dintre variantele mele?

| StanescuAuritaGavrila a răspuns (pentru alexTzutzy):

Nu am stiut ca le cumperi deja asamblate!, parerea mea, alege-l pe cel cu placa video gtx 1060 6gb ddr5 192 bits, Intel Core i5 8400, cred ca mai importanta e placa video in gaming,