| introduaicinumele a întrebat:

Rog un specialist in overclocking sa-mi raspunda! Nu orice copil de 12 ani care a auzit de RAM si procesor. ok?

Bun, deci eu am 2 stickuri de 4 GB, Vengeance la 1600 Mhz. Dar placa mea de baza suporta memorii de maxim 1333 Mhz asa ca memoriile mele lucreaza intr-o frecventa mai mica. Procesorul meu este un E5700 pe care l-am overclockat de la 3 Gb la 3.375 Gb (am marit FSB-ul de la 200 la 225 Mhzl, multiplicatorul fiind 15, care este blocat am impresia, in orice caz, nu pot sa-l cresc peste 15). Ce ma framante pe mine este faptul ca memoriile nu cred ca lucreaza la frecventele normale. Am un raport de FSBbig grinRAM de 1:2 iar frecventa la DRAM Frequency in CPU-Z este de 450 Mhz. Inmultim cu 2 si asta inseamna ca memoriile lucreaza la 900 Mhz. Nu pot sa va spun valorile din BIOS pentru ca am de randat ceva important si d-abia diseara pot da un restart, si o sa le postez atunci.
Placa de baza este Gigabyte P41T-D3P

Eu as vrea sa fac un overclock la 3.6, eventual mai mult atunci cand o sa am un cooler nou, dar pana in 3.6 la majoritatea merge stabil fara sa maresc vcore. Dar mie-mi sa nu imi afecteze memoriile cu ceva. iar atunci cand maresc FPS-ul din cate stiu creste si frecventa la memorii. BIOS-ul nu are prea multe setari legate de overclock, o sa-l caut mai in detalii diseara. dar pana atunci rog pe cineva sa imi dea niste sfaturi.
Si overclockul actual este stabil, functioneaza de 2-3 luni, dar am nevoie de mai multa viteza, mai ales ca am schimbat placa video si am un mic bottleneck plus ca as vrea randari mai rapide (din restul punctelor de vedere am facut cam tot ce puteam: un hard pentru input, altul pentru output, randez in formate care suporta accelerare cu nVIDIA cuda etc.).

Răspuns Câştigător
| Gabi05 a răspuns:

Iti voi raspunde la cateva intrebari.
Daca zici ca nu ai prea multe optiuni de overclock,atunci nu ai ultimul bios aparut.
Fa update de bios, la ultima varianta stabila.
Acea placa de baza nu are un VRM prea stralucit, si mi-e ca daca dai prea mult te prajesti.
Modifica multiplicatorul procesorului, si vezi pana la cat e stabil cu setarile pe stock.
Incearca sa dai latentele la ram cat mai mici, si schimba frecventa la ram.
Placa ta suporta 1333mhz(OC)/1066mhz/800mhz.

Apropo:Stiu ca nu te-am ajutat prea mult, dar pe acel procesor, performanta in randare va fi maxim 2-3%.
Vrei viteza de randare? Atunci cumpara Fx6300(daca nu esti prea pretentios)/fx8320(daca vrei ceva mai rapid)/I7 4770(daca vrei ultra randare)+un ssd Samsung 840.
Pentru ca pe acel procesor nu ai sanse prea mari la randare.Deoarece e dual core, iar ce faci tu deja e nevoie de quad core, hexa core/octa core.

| introduaicinumele explică (pentru Gabi05):

Mersi pentru raspuns! Desigur voi schimba procesorul, tot pe un FX8320 m-am gandit sa trec, dar mai intai sa fac rost de niste banuti happy probabil de Craciun mai prind o oferta ceva, zic si eu, stii eu vreau timpi de randare mai mici si sa pot sa ma bucur la maxim de GTX 650 Ti Boost, in jocurile care nu sunt prea CPU-Intensive n-am probleme, merg perfect cu totul pe maxim, dar cum un joc este CPU-intensive am cam aceleasi performante indiferent de rezolutie si detalii. Macar un quad sa-mi iau. In fine, pana atunci mai trag de sistemul asta.
O sa incerc update de BIOS.

| Gabi05 a răspuns (pentru introduaicinumele):

Te-ai gandit bine cand ai ales fx8320+gtx650 ti boost.
Dar peste astea ar trebui 8gb ram+un ssd ca asta

http://www.pcgarage.ro/ssd/samsung/120gb-sata-iii-25-inch-840-series-basic/

sau daca poti asta

http://www.pcgarage.ro/ssd/samsung/128gb-sata-iii-25-inch-840-pro-series/

Vei vedea diferente enorme la viteza.

| introduaicinumele explică (pentru Gabi05):

Am deja 8 Gb de RAM Vengeance (cu radiator, cele albastre).
Am sursa puternica, am carcasa mare si aerisita, am 3 harduri (un SSD nu ar strica pentru boot si programe folosite des tinand cont ca hardul principal este un WD Raptor foarte galagios, in fine, un SSD este mult mai rapid). Am cam tot ce-mi trebuie. Stii acum 3 ani am cumparat placa asta de baza si procesorul si restul pieselor le-am luat din PC-ul vechi. Apoi cu timpul am mai adaugat cate un hard, am luat o memorie de 4 Gb, apoi am luat inca una identica, am schimbat placa video, sursa si acum a mai ramas sa schimb MB+CPU. Niciodata nu mi-am facut PC-ul dintr-o data, doar pe piese. dar mai de mult imi permiteam sa imi fac upgrade-uri mai dese decat acum.

Mersi pentru recomandariwinking

| Gabi05 a răspuns (pentru introduaicinumele):

Daca poti spune ce sursa ai, exact modelul sursei.
Pentru ca am intalnit oameni care ziceau ca au surse foarte bune, si-au facut upgrade la pc si s-au trezit ca miroase a fum din sursa.

Iar eu ma refer ca un inter-tech 750W cum avea persoana respectiva, nu e mai bun ca un Sirtec 500W/seasonic/super flower/corsair/enermax.

| introduaicinumele explică (pentru Gabi05):

Un Seasonic de 650W. Nu stiu exact ce model, oricum este neagra, se incalzeste putin (probabil si din cauza ca in PC-ul meu nu sunt consumatori prea mari) si stiu ca-i rezistenta, a trecut cu bine peste vreo 20-30 de pene de curent (si culmea n-am niciun bad pe harduri, totul functioneaza cum trebuie) dupa care mi-am luat un UPS.

Cunosc persoane cu pocnitori de 1000W din piata la 50 de lei, sursele alea n-au mai mult de 150W reali. laughing

| Gabi05 a răspuns (pentru introduaicinumele):

:O,ai pus un sistem care consuma 200W pe o sursa care tine 650W=i5+2x nVIDIA, sau 2x radeon, lool, sunt decat 2 surse de la seasonic cu 650W.

Ia vezi o recunosti
http://www.pcgarage.ro/surse/seasonic/g-series-650w/

http://www.pcgarage.ro/surse/seasonic/x-series-650w/

Daca e varianta G series poti sa fi sigur ca e una foarte reusita si va tine orice upgrade ii dai. Evident ca nu ai bad-uri pentru ca are la protectii.
Daca e varianta X series, atunci esti norocos, ca ai cea mai buna sursa de 650W, in acei bani.E in varful topului seria X de la seasonic.

| introduaicinumele explică (pentru Gabi05):

Hmm, singurul lucru pe care pot sa-l vad la sursa acum este eticheta de pe spate pe care scrie Seasonic. La mine este neagra si scrie Seasonic cu galben si cred ca ar fi asta http://www.pcgarage.ro/surse/seasonic/x-650-650w/
In orice caz, m-ai facut curios si maine desfac PC-ul sa vad exact ce model e :))

PS: am facut rost de sursa asta si o carcasa Chieftec printr-un prieten, in fine, acel prieten isi cumparase un PC iar apoi si-a luat un ultrabook si a vandut piesele si mi-a dat muuuult mai ieftin sursa si carcasa :)) aproape noi, nu cred ca a mers acel PC mai mult de o luna. In fine, restul pieselor din PC le-am luat full-price.

Mi-a placea sa am un SLI la niste placi puternice si un i7 :))

Oricum imi place ca-i silentioasa, cand PC-ul sta in idle nici nu se mai invarte ventilatorul :))

| Gabi05 a răspuns (pentru introduaicinumele):

SLI nu e indicat, adica sunt probleme cu driverele si vei avea probleme.Un gtx760 sau gtx650 ti boost e arhisuficient.
Plus ca la sli iti trebuie racire cusotm pe apa, la care mai dai 4 milioane sa o faci+un consum de energie mai mare +lei in plus la factura curentului+temperaturi mai mari.

Deci ma pe scurt
fx8320+seasoni x650+ssd_8gb ram+650ti boos=excelent
i7 + ----------------------------//----------------=super excelent

| introduaicinumele explică (pentru Gabi05):

Nu sunt nebun sa-mi fac SLI, am spus doar ca mi-ar place laughing si nu se merita sa iau 2 placi video, performanta in plus chiar nu se merita din cauza consumului si in plus mai este si racirea scumpa, in fine, daca vrei un sistem din 6 monitoare pe 120hz pe care sa rulezi in rezolutii extrem de mari happy

Deci, dupa ce-mi iau fx-ul ala o sa am "pc-ul complet" ca sa zic asa, deja am 8 Gb si GTX 650 Ti Boost. Iar SSD-ul, se vor ieftini destul de tare in urmatorul an, cel putin asa zic unii laughing

PS: dar de 3-way SLI la Titan ce zici? laughing

| Gabi05 a răspuns (pentru introduaicinumele):

Asa vreau si eu i7 3970x-6core+2xgtx690 care e peste 3x gtx titan+vreo 64gb+sursa de 1500w+ssd de 1tb+elicopterlaughing

Asta cu ssd-urile, se vor ieftini cand apare sata 4 iar atunci apar ssd-uri mai rapide pe sata 4.Deci acelasi lucru.

11 răspunsuri:
| Gabitzu246 a răspuns:

In primul rand la acel procesor oricat de mult ii faci OC o sa castigi un spor de perfomanta de aproximativ 5-10%,in al doilea rand pe placa aceea de baza nu vei putea nicioadata ca memoriile RAM sa iti mearga la capacitatea lor adevarata.