| KinekT a întrebat:

Root-ul poate afecta in timp tableta?

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Tu daca ai admin pe pc ai avut vreo problema?
Ideea e ca nu pot sa apara probleme atata timp cat stii ce faci.

| KinekT explică (pentru sltlp):

Si ce as putea face gresit?

| sltlp a răspuns (pentru KinekT):

Sa zicem ca iti vine cheful de facut modificari si te iei sa ingeti o aplicatie importanta de sistem gen systemui. Sau ca vrei sa rescrii kernel-ul, sau ca fara sa iti dai seama stergi o aplicatie din sistem.

| mihai69 a răspuns:

Atât timp cât nu instalezi programe aiurea și nu acorzi drepturi de execuție la orice apare pe ecran și le solicită, nu-i nimic rău.

| al3xander a răspuns:

Root inseamna ca dupa ai acces full la sistemul de operare android. tu cand ai android-ul normal este ca si cum esti un user limitat, cand ai root inseamna ca esti administrator. cu root poti de exemplu sa stergi programe de sistem (care nu se pot sterge normal), sa faci programe de sistem (de exemplu cand resetezi telefonul sa ramana in ROM) si asa mai departe. root-ul poate afecta in sensul ca poti face o modificare riscanta in ROM si numai boot-eaza in android (se poate rezolva prin reinstalarea firmware-ului original de la 0).

| Catalinhhh a răspuns:

Imposibil... Nu ar avea de ce. Tu doar îl aduci la forma "standar"