| AlexAndreiD a întrebat:

Rotatia coolerelor de la placa video pe Auto este de aproximativ 1100-1200 RPM. Daca GPU sare de 60 de grade temperatura atunci pornesc ventilatoarele. Placa video in idle sta la 58-59 de grade. Am preferat sa maresc la 1600 RPM ca temperatura sa scada la 50-52 in idle decat sa tin GPU la aproape 60 de grade. Dar odata ce am setat pe manual la 1600 RPM coolerele nu se mai opresc. Intrebare: daca coolerele merg fara oprire cat timp placa video este pornita (8-10 ore pe zi) este posibil sa aiba probleme la un moment dat? Sa se strice sau sa se arda motoarele de la ele fiind marita rotatia lor la 1600 (de la 1200 cat era pe Auto) si functionand permanent, fara oprire?

4 răspunsuri:
| Uvox a răspuns:

Foarte sigur candva vor ceda. De la acumularea de praf, căldura, uzura mai accentuată.
Dar probabil ca vei schimba GPUul pana atunci.

| AlexAndreiD explică (pentru Uvox):

Deci posibil sa ma tina 1-2 ani? Sau in cateva luni - pa?

| Uvox a răspuns (pentru AlexAndreiD):

Mai mult decat cateva luni.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexAndreiD):

Placa aia are garantie, nu? Nu e ca si cum ai rula coolerele peste specificatiile la care au fost construite. Te tine 2 ani fara probleme, indiferent de ce marca discutam. Problema mai mare ar putea fi praful, nu regimul de functionare. Ca idee, am un cooler de procesor pe care il folosesc de prin 2008. Am schimbat intre timp procesorul la un moment dat, dar coolerul l-am pastrat. Curatat din an in paste, uneori imbicsit cu praf ca vai de el, inca merge fara nici o problema. O fi asta al meu Scythe Katana, dar orice ventilator ordinar trebuie' sa tina macar vreo 10-20.000 de ore.