| UnTriunghiEchilateral a întrebat:

Routerul imi ridica viteza de internet(spre exemplu pana la 150 Mbps, ca asa scrie pe cutie)? Pentru ca eu am interenet de la RDS si am cumparat un stick digi net mobil (care cica mi-ar dubla viteza) si daca renunt la el imi face viteza 50 Mbps.Eu vreau sa renunt la el, pentru ca nu il mai folosesc, le-am si spus ca am router si imi ridica viteza, dar mi-ai spus ca nu e adevarat. Sper ca m-am facut bine inteles, vreau sa stiu daca routerul chiar imi ridica viteza?

Răspuns Câştigător
| AngelOfPain a răspuns:

Da routerul mareste viteza WIRLESS. Routerul este conceput pentru a transforma internetul in unde radio care pot fi folosite de laptopuri telefoane etc. Deci daca ai un pc cu placa de wireless sau un laptop(mai toate laptopurile au wireless) poti beneficia de o viteza mai mare a internetului. Sa imi spui daca te-am ajutat!

3 răspunsuri:
| Cristian523 a răspuns:

Nu este adevarat. pe cutie nu zice ca iti dubleaza viteza. Scrie 150Mbps. asta inseamna ca atat suporta routerul. viteza tio maresc sau tio micsoreaza cei de la rds. sper ca te-am ajutat...

| UnTriunghiEchilateral explică:

Deci.Sa duc inapoi stickul, pentru ca eu nu-l mai folosesc?

| dudu_7161 a răspuns:

Au avut dreptate!
Routerul nu mareste viteza. EL distribuie viteza. De exemplu daca ai 100MB si esti conectat pe laptop cu wi-fi si pe PC cu LAN, viteza se imparte in doua adica o sa ai 50 mb la amundoua.