| Cristi9025 a întrebat:

Sa cumpar pentru gaming i3 7100 sau sa astept procesoarele AMD din seria zen?

Răspuns Câştigător
| xByte a răspuns:

Sa astepti ryzen parerea mea. Din cateva leak-uri vazute pe net apu-urile noi o sa fie peste seriile i3 si undeva sub i5, o sa aiba o integrata mai buna fata de seria anterioara, si o sa suporte dual-graphics cu rx 460. Deci parerea mea ca ai iesii perfect cu un apu de genul + ca pe viitor ai putea sa adaugi un rx 460 si sa folosesti dual graphics. Oricum, acum sa vedem asta si la modul practic, leak-urile sunt leak-uri. Dar oricum, parerea mea ca mai bine astepti, kaby lake nu e cine stie ce fata de skylake si la preturile actuale sunt convins ca o sa gasesti ceva mai bun de la amd cu seria noua.

10 răspunsuri:
| tpuuser999 a răspuns:

Trebuie i5 pentru gaming serios, iar generatia nu prea conteaza. Placa video si RAM sunt semnificative.

| xByte a răspuns (pentru tpuuser999):

Nu iti trebuie i5 pentru gaming serios... Am avut un pentium g3258 si facea pereche minunata cu un gtx 960 4gb, si ma jucam si jocuri cpu intensive precum gta v si arma 3.

| tpuuser999 a răspuns (pentru xByte):

Jocurile video de pana acum au fost slab optimizate pentru procesoare. GTA V este portat de pe console. Doua coruri erau de ajuns, dar noile jocuri au nevoie de 4 coruri. i5 are 4 cores reale, pe cand i3 are doar 2 pe care face hyperthreading.

| Cristi9025 explică (pentru tpuuser999):

Sa imi iau i5 si un gt 210 nu? Totusi nu pot sa imi iau chiar orice procesor si intrebarea mea era daca sa astept amd ryzen sau sa cumpar kaby lake totusi am si eu un buget care nu e prea mare ca altfel imi luam direct i5.
Chestia care m-a oprit sa cumpar i3-ul a fost ca e dual core si de aceea am pus aceasta intrebare

| tpuuser999 a răspuns (pentru Cristi9025):

Ok atunci. Daca e cu buget limitat, ia i3 si cauta 8Gb ram si placa video GTX 950 sau 960. Seriile mai vechi (procesoare si placi video si de baza, de acum un an) sunt la fel de bune ca cele curente. Daca le gasesti la promotie sau lichidare stoc, cu atat mai bine.

Daca placile video din seria 900 ti se par scumpe la 800RON, poti sa iei si un 730 cu 4GB ram, ca ala costa max 400 parca.

| Cristi9025 explică (pentru tpuuser999):

950? 960? Ai uitat ca au aparut 1050 si 1050 Ti care sunt mai bune si la aproximativ acelasi pret? Oricum imi iau 8GB Ram.
Si daca imi luam GT 730 cu 4GB ram imi luam Pentium g4400

| tpuuser999 a răspuns (pentru Cristi9025):

M-ai inteles gresit. Eu sugeram sa cauti componente din seria anterioara, in speranta ca o sa le gasesti la preturi mai mici/resigilate, la lichidarile de stoc. Daca ai buget de 1050Ti atunci nu poti sa spui ca "am un buget care nu e prea mare".

Intr-adevar am fost prost informat cand am sugerat 950, pentru ca acum am vazut ca e mai scump decat 1050Ti si are doar 2Gb RAM.

Sfatul meu anterior ramane: ai nevoie de cel putin 4 cores (reale) la procesor daca vrei sa fie pregatit pentru anii urmatori. O configuratie AMD/RADEON o sa te ajute mult la buget si probabil o sa ai performante mai bune in jocuri, dar din experienta mea "seria urmatoare" (oricare ar fi producatorul) nu se ridica niciodata la asteptarile noastre. Asa am asteptat eu 4 ani pana mi-am facut sistemul, sperand ca o sa apara ceva decent, ieftin si inovativ.

| xByte a răspuns (pentru tpuuser999):

Depinde ce te joci, pentru mine ( persoana care chiar si cu titan xp in sli tot pe medium as prefera sa ma joc ) acel g3258 ( oc - 4, 5ghz ) si gtx 960 4gb au facut pereche buna, in orice joc am incercat. Dar da, jocurile noi ( si bine optimizate ) au inceput sa foloseasca mai multe nuclee, si automat procesoarele cu multi-core puternic incep sa aiba un avantaj.

| Barbosu_Razvan_1990 a răspuns:

Cmai bine este sa iei un i3 pentru ca performantele lui sunt mai bune decat procesoarele celor de la AMD.

| xByte a răspuns (pentru Barbosu_Razvan_1990):

El se referea la seria care urmeaza nu la seria actuala fx. Deci e mai bine sa astepte ryzen si sa vada ce si cum