| anonim_4396 a întrebat:

Sa instalez windows 10 sau 7 pe aceasta configuratie? Nu imi place win 10 ca te spioneaza si are o gramada de updates. Dar am inteles ca win 7 nu merge bine.

HDD: 931GB Western Digital WDC WD1001FALS-00J7B0 ATA Device (SATA)

Procesor Intel Core™ I3-7100, 3.90Ghz Kaby Lake, 3MB, Socket 1151, BOX [BX80677I37100]

Placa de baza GIGABYTE H110M-S2, Socket LGA1151, DDR4 [H110M-S2]

Memorie HyperX FURY Black 8GB, DDR4, 2400MHz, CL15, 1.2V [HX424C15FB/8]

Carcasa Segotep PS-113R, ATX Mid Tower, fara sursa, Negru [PS-113R]

Placa video ASUS Phoenix GeForce® GTX 1050, 2GB GDDR5, 128-bit [PH-GTX1050-2G]

Sursa Inter-Tech Energon 650W [EPS-650]

Răspuns Câştigător
| WaterDrop a răspuns:

Exista un "programel", facut public, care blocheaza orice informatie trimisa de Windows 10 catre Microsoft.Deci nu te ingrjora in legatura cu acest lucru.

Windows 10 este mai stabil pentru configuratia ta.

| anonim_4396 explică (pentru WaterDrop):

Un link pls?

| WaterDrop a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti l`am trimis intr-un mesaj.

7 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

La configuratia asta eu as alege 10.
serviciile tip spy din w10 se pot "ucide"
windows 7 la data actuala are mult mai multe update decat 10, deci nu e corect ceea ce ai scris.
in plus 10 o sa iti mearga fluid daca il optimizezi cum trebuie.
bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Windows 10 te spioneaza? Hahaha, sigur.Ei doar iau informatii sa isi imbunatateasca serviciile si mai multe, chestii, secrete. Update-urile nu sunt asa multe...ti se pare tie.Si in plus se instaleaza destul de repede la mine.Mie imi merge bine.
Configuratia de mai sus e de 2 ori mai buna decat a mea, ia-ti-l.
Nimeni nu iti poate spune daca iti place sau nu.il incerci si iei singur decizia.

| LinxCont a răspuns:

La configuratia asta ar merge bine windows 10 sau 8.1.
O solutie ar fi sa se faca 3 partitii (2 de 100GB fiecare pentru windows-uri si una de date din ce ramane), se instaleaza intai w7 apoi w10 si la fiecare pornire se poate alege alege varianta dorita. Se pot face apoi comparatii (care windows merge mai bine) si se foloseste windowsul care e mai bun.

| DavidoffUser a răspuns:

Http://www.pcworld.com/......dates.html
si ia-ti g4560 + placa de baza cu chipset b250 ca ti-am explicat de ce.
g4560 @ 3, 5 ghz are 2 cores 4 threads + hyperthreading ceea ce e un i3 la frecventa mai mica.Versiunile anterioare de Pentium au 2 cores 2 threads fara hyperthreading care sunt cu mult inferior oricarui i3 sau generatiei actuale de Pentium.

| Xvrt a răspuns:

Depinde pe ce te axezi, daca joci multe jocuri downloadate, cel mai bun este windows 10, iar pentru browser, windows 7 e mai fast!