| RAY a întrebat:

Sa raspunda doar cine stie.

Cine are habar de cum afiseaza google ceea ce cautam? Sau cum olx afiseaza anunturile in ce ordine?

27 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Sistem de predictii.
[In functie de browser] Se poate folosi de cautarile facute sau de cele din o zona apropiata unor cautari (adica un mic AI care munceste in fundal si analizeaza datele din cautari).
Sau, in functie de regiune si timp (si limba), ti se pot afisa cele mai cautate cautari.
Mai nou, cu feature-ul ascuns al Chrome care te asculta in fiecare moment, ti vor afisa reclame cat mai apropiate de cuvintele spuse [de aceea ar fi bine sa dezactivezi microfonul atunci cand nu il folosesti].

| RAY explică (pentru LPCTSTR):

Se pare ca acel mic AL e tampit, eu dau banii multi si anuntul meu nu e pe primul loc, am scris si la olx, numai inteleg nimic anunturile gratis sunt mai promovate ca cele pe banii

| LPCTSTR a răspuns (pentru RAY):

Depinde si de cum au reusit ei sa implementeze toata treaba.
Eu m-am referit strict la Google, imi cer scuze ca nu am mentionat.

| RAY explică (pentru LPCTSTR):

Nu e vina lui google ca olx e primul rezultat, primele 2 rezultate, olx e de vina, dar nu inteleg de ce acele site urii cum afiseaza ele anunturile

| seularts a răspuns (pentru RAY):

Ce anume cauti in google si ce exact iti afiseaza!?

| RAY explică (pentru seularts):

Nu google e de vina si olx, de exemplu https://www.google.ro/......ps?/search

vezi primele rezultate e olx dar cand intri pe olx apare ca prim anunt https://www.olx.ro/......e-windows/

ma intereseaza cum afiseaza olx anunturile, ar fi misto daca as putea sa ma promovez direct pe google dar nu stiu cat costa si cum se face, banuiesc ca trebuie facut un web site

treaba e urmatoarea eu lucrez ca pfa si vreau ca anuntul meu sa fie nr 1

| LPCTSTR a răspuns (pentru RAY):

Sunt metode si metode... pe care nimeni nu le poate sti.
Dar si in acest caz ar fi implicat un AI. Poate lucreaza foarte greu si inca nu si-a dat seama pe ce pozitie sa iti plaseze anuntul (in cazul in care ai postat anuntul recent).

| RAY explică (pentru LPCTSTR):

E de 5 ani anuntul pe site, culmea e ca alea recente sunt mai promovate, de ce nu stiu

| seularts a răspuns (pentru RAY):

Oh, nu cred ca ai cum sa depasesti OLX-ul ca primul rezultat in pagina. Ei dau bani grei (zeci de mii de euro pe luna la google adwords - nu e o exagerare) ca sa li se afiseze anututile in first top page. Dar totul se rezuma la cuvintele cheie targt-ate. Practic e o licitatie pentru fiecare cuvant cheie in parte. Dar trebuie sa iei in calcul si cautarile organice nu doar cele platite. E vorba de SEO si e un subiect foarte amplu si complex.

Citeste aici: https://www.reliablesoft.net/......marketing/

| RAY explică (pentru seularts):

Cum sa fac sa fiu mai bine promovat?

| seularts a răspuns (pentru RAY):

Ti-am raspuns in cealalta intrebare!

| LPCTSTR a răspuns (pentru RAY):

Stai putin... Anunt "Instalez Windows"?
Esti sigur ca printre cele mai cautate si probabil calitativie anunturi, acel AI sa stabileasca ordinea in functie cautari si recenzii (daca exista)?

| RAY explică (pentru LPCTSTR):

E doar un exemplu nu e anuntul meu, nu stiu ce face ala AL

| RAY explică (pentru seularts):

Deja am primit raport, asa e cand promovezi cultura intr o tara de inculti, daca as promova manele cu salam as primi felicitari

| LPCTSTR a răspuns (pentru RAY):

Eu vorbeam de AI, adica Artificial Intelligence.
Se poate retea neuronala insa trecem cu mult de stadiul de AI (la modul minimalist).

| RAY explică (pentru LPCTSTR):

Atunci ma cert cu Artificial Intelligence.

| RAY explică (pentru LPCTSTR):

Acel caine e cainele tau?

| LPCTSTR a răspuns (pentru RAY):

Nu am vrut sa ma bag in seama dar ai mai postat un raspuns la o a doua intrebare si am vazut "AL".
M-am gandit ca poate ii induci in eroare pe unii.
Si scuza-ma ca intreb, dar tu te poti plasa foarte bine in zona tehnologiei sau ai 10 la romana in bac (deduc asta din exprimarea ta din cadrul unor raspunsuri mai vechi)?

| LPCTSTR a răspuns (pentru RAY):

Nu, este doar un frendly user image + username.

| RAY explică (pentru LPCTSTR):

Nu inteleg intrebarea

| LPCTSTR a răspuns (pentru RAY):

Din nou, imi cer scuze.
Adică consideri ca posezi multe cunosinte legate de tehnologie sau esti o persoana care se descurcă foarte bine cu comunicarea, partea filozofică, rațiunea, etc.

| RAY explică (pentru LPCTSTR):

Nu consider ca posedez multe cunostinte,dar invat,cat pot,sunt convins ca as putea invata si mai multe, sa stii ca domeniul asta reparati IT nu e usor,isi apar tot felul de chesti,ciudate cateodata,fara logica, nu ma descurc bine cu comunicarea, adica imi place sa vorbesc cu cei care imi impartasesc pasiunile, nu sunt o persoana rationala, sunt condus de partea reptiliana, emotionala a creierului, fara partile alea nu am fi ceea ce suntem, am fi roboti fara sentimente

| asdf2kpower a răspuns:

Folosind algoritmul PageRank. PageRank a fost ceea ce a facut diferenta dintre Google si alte motoare de cautare. In timp ce alte motoare de cautare cauta de cate ori apare cuvantul cautat pe un site, PageRank iti afiseaza site-urile in ordine in functie de cat de recomandat e acel site de catre alte site-uri. OLX fiind cel mai popular site de anunturi din Ro, link-uri catre el apar pe o gramada de alte site-uri, de asta este primul rezultat la cautari.

| RAY explică (pentru asdf2kpower):

Dar el ca site cum afiseaza anunturile?

| asdf2kpower a răspuns (pentru RAY):

Foloseste ceea ce se numeste Web crawler (https://en.wikipedia.org/wiki/Web_crawler)

| Logann a răspuns:

Pune-ti scoci pe camera video. Atata zic.