| anonim_4396 a întrebat:

Sa traiasca TPU
Sunt pe reteaua Cosmote
Dati-mi si mie o optiune/extraoptiune care sa aiba 100-200-300 minute.
Am auzit ca poti sa activezi OnTop cu 1 euro si ai 100 min si 10 nat, internationale.
Dar trebuie sa ai o extraoptiune activata.
O intrebare:
Daca am o extraoptiune activa si activez OnTop1 dupa ce s-au terminat minutele sau s-a expirat timpul, si am 1 euro credit, Se va reactiva optiunea OnTop1 cu un euro fara sa mai am o extroptiune activa pe cartela?
Ce vreau de la voi este:
Daca aveti s-au stiti optiuni de astea cu min mici pana la 300 min si euro mai putini pana in 3 euro, dati-mi acel numar care trimiti sms. Daca stiti sa aiba si sms-uri dar nu e obl. happy

1 răspuns:
| RobyAdy a răspuns:

U doar 3 euro credit Opţiunea ON TOP 3 adaugă la beneficiile disponibile din extraopţiune:

30 minute naţionale sau internaţionale
500 minute în Cosmote
500 SMS-uri în Cosmote

Activarea opţiunii ON-TOP 3

Dacă ai o extraopţiune Cosmote activă pe cont, poţi să activezi şi opţiunea ON-TOP 3:

-apelând gratuit *100# sau 1234 sau
-printr-un SMS, fără text, la numărul gratuit 223.

Nu poţi activa opţiunea ON-TOP 3 dacă nu ai nicio extraopţiune pe cont.

Poţi activa Opţiunea ON-TOP 3 de câte ori vrei într-o lună. Minutele şi SMS-urile din Opţiunea ON-TOP 3 se adaugă peste minutele şi SMS-urile neconsumate din extraopţiunea de bază (daca aceasta ofera minute si/ sau SMS-uri). Astfel, minutele şi SMS-urile din Opţiunea ON-TOP 3 împreună cu minutele şi SMS-urile din extraopţiunea de bază :

- au aceeaşi valabilitate cu cea a extraopţiunii (o lună de la ultima activare a extraopţiunii de bază)
- au aceleaşi reguli de consum şi tarifare (ex: nationale, nationale/ internationale, voce/ video, SMS/ MMS etc)
- se pierd dacă se trece la altă extraopţiune sau se reactivează extraopţiunea de bază.

Excepţie : În cazul activării opţiunii ON-TOP 3 peste extraopţiunea Bonus Lunar, beneficiile din ON-TOP 3 au o valabilitate de 30 de zile, separată de valabilitatea celor 300 de minute si SMS-uri în reţea oferite de extraopţiunea Bonus Lunar. Beneficiile din Opţiunea ON-TOP 3 se consuma înaintea minutelor şi SMS-urilor oferite de extraopţiunea Bonus Lunar. Beneficiile neconsumate într-o lună din Opţiunea ON-TOP 3 se reportează în luna următoare, dacă reactivarea ei se face înainte de expirarea valabilităţii ei. După epuizarea minutelor şi mesajelor incluse în Opţiunea ON-TOP 3, în extraopţiunea Bonus Lunar şi în bonusul oferit la reîncărcare, vei fi tarifat la tarifele standard disponibile pentru Cartela Cosmote.

Regulile de consum aplicate minutelor şi SMS-urilor oferite de Opţiunea ON-TOP 3 când pe cont e activată o extraopţiune care nu ofera minute si/sau SMS-uri (ex: Freestyle, My Style etc) :

- Minutele în reţea şi în afara reţelei se consumă la secundă după primul minut indivizibil. În cazul în care ţi-a rămas disponibil mai puţin de 1 minut în reţea inclus în opţiune, atunci nu vei mai putea utiliza secundele rămase din opţiune pentru iniţierea unui apel.
- Apelurile şi mesajele scrise către numerele speciale nu consumă din această opţiune. Sunt considerate numere speciale numerele asociate serviciilor cu valoare adăugată indiferent de tipul lor (exemplu: info servicii, jocuri, concursuri, informaţii despre starea vremii etc).
- Minutele şi SMS-urile incluse în opţiune nu se pot utiliza în perioada de graţie a contului sau când eşti în roaming.
Minutele în afara reţelei pot fi consumate şi pentru apeluri internaţionale efectuate în:
- reţelele fixe din Uniunea Europeană
- reţele fixe şi mobile din: SUA, Canada, Israel.

Notă: Convorbirile efectuate către alte destinaţii neincluse în lista de mai sus sunt tarifate standard, conform acelei zone (vezi secţiunea Tarife).

Reactivarea/ dezactivarea Opţiunii ON-TOP 3

Opţiunea ON-TOP 3 nu se reactivează automat, ci doar la cerere, dacă ai o extraopţiune pe cont şi:

trimiţi un SMS fără text la numărul gratuit 223
sau
apelezi gratuit *100# sau 1234.

Ea se dezactivează automat la :
- dezactivarea extraopţiunii de bază de pe cont
- reactivarea extraopţiunii de bază de pe cont sau
- trecerea la o altă extraopţiune.

Informaţii minute şi SMS disponibile

După activarea Opţiunii ON-TOP 3, pentru a obţine informaţii actualizate despre numărul de minute şi mesaje disponibile din extraopţiunea de bază si/ sau din optiunea ON-TOP 3 apelează *100#, 1234 sau *123#.
Pentru a verifica creditul disponibil şi perioada de valabilitate apelează *100# sau 1234.

Tarifele sunt exprimate în euro. TVA se achită la achiziţionarea Cartelei COSMOTE sau a valorilor de reîncărcare.