| PumpkinDoll a întrebat:

Sa zicem ca cineva si-a facut Facebook cu numarul de telefon. Dupa ceva timp acea persoana uita datele contului(Si numarul de telefon si parola).Sa zicem ca iti aduci aminte care era numarul de telefon, dar nu mai ai acelasi numar, ce faci? Vreau sa sterg un cont vechi, nu pot rezolva nici cu cei de la Facebook sa le cer sa stearga acel cont? CHiar daca nu mai am acces la el?

16 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Sa "stergi"? Daca e foarte vechi, da-i reporturi multe de pe alte conturi si poti spune "pa-pa" contului.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sa nu mai aud povesti de-astea cu idioti, ca ma irita! Cum mama draq nu uita si cum ii cheama astia? Mdah, in cazul tau ai facut doar cu numarul de telefon... si fara adresa de email? Pai da-l naibii! Poti apela totusi la FB sa il rezolve, dar cel mai probabil nu se ocupa de asta in mod deosebit.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Se mai intampla Gabi, hai sa nu condamnam. A facut fara mail ca acolo pui ori mail ori tel.
FB nu se baga daca ea nu poate arata ca e ea, si cum arata daca nu are telul care e asociat doar ei?! Pas n-are...
Recover pasu la nr de telefon pe care nu-l are? Nu merge.

Din pacate Pumpkin lasa contul acolo, anunta-i pe toti ca e abandonat si aia e, fa-ti altul, e f simplu. Asta este solutia. Ca nu se intampla nimic. Ca daca cunoscutii stiu ca ai altul, il vor ignora pe celalalt.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Da, inteleg la astia non-tehnici trecuti de 50 de ani, dar tot vad intrebari de astea la pustime. Asta ma scoate din pepeni.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mda, asta este, nu stim ce este in sufletul lor, in mintea lor, ii luam ca atare si incercam sa ii ajutam, si eu am un prieten de fapt cel mai bun, care uita, nu scrie, nu noteaza, pierde pasurile dar am incercat sa-l inteleg ca asa e el si asta e, are 41 ani.

Eu am totul intr-un doc! Mailuri, pasuri mailuri, link cu site si conturile, pasurile la conturi, tot tot, dar nu tot sunt ca mine poate.
Nr de telefon folosit dar ala il stiu ca e al meu.
Si backup pe stick si pe dvd. Si asa eram si cand eram la 20 ani de am avut primul calc.
Nu merge fara, ca iese varza totul. Poate ai un cont pe un site important, ce faci? Pierzi?
Dar aia e, acceptam pe toti cum sunt. Ca daca aveam si eu creierul lor, la fel faceam precis, ca nu mai gandeam ca acum.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Exact. Problema e ca atunci cand vezi ca esti idiot, iei si inveti! Am pierdut date ca prostul o data? Pai nu pun acatiste sa imi apere sfintul nu-stiu-care datele, ci iau si fac naibii backup! La fel si cu parolele, eu le am in niste txt-uri. De stiut stiu una sau doua, in rest le stiu unde sunt. Cele mai sigure parole sunt alea pe care nu le poti tine minte! Si two-factor authentication e sfint.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Daca a patit-o prima data mai intelegem, nu cred ca i s-a repetat treaba. Ca de acum precis nu se va mai repeta ca va avea grija.

Nu e cazul de autentificare nu stiu cum, o parola mai okey ajunge, nu ti-o afla asa usor decat sefii serverelor unde faci conturile (apare in clar in mySQL baza de date cand folosesti Wamp sau Xamp, aia cu ca nu vede adminu pasurile, e o vrajeala).

Am pasuri si de 8 caractere dar nu am treaba.

Dar asta e, fiecare om cum este. Prietenu meu e coder ca lumea, si mai acum 15 ani a pierdut tot de pe HDD ca i s-a dus dracu, nu a gandit ca s-ar putea intampla, si avea o firma, a pierdut multe date contabile. Asta e, nu era idot doar ca ii mai scapa niste chestii. Dupa aia clar a facut copy dar ce era important deja era dus.

Cum si io...am pofte culinare idioate dar nu ma consider idiot, ca nu pot controla, am o problema mai serioasa, nu e simpla rea vointa, jur ca nu mai mananc paine cu nutela, si recidivez de fiecare data desi stiu ca-mi face rau.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Inlocuieste si tu mizeria aia de nutella cu ceva mai acatarii. Ai incercat pasta de susan cu miere de la Lidl? big grin

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Dar ce are mai Nutela doamne ce buna e cand pui asa pe paine calda, clatite sau gogosi, nu stiu ce aveti toti cu ea. E buna rau tare. Bine, nu exagerat, evident. Nu imi place mierea de fel.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Ce are mizeria aia sinistra? Pai sa vedem...
https://www.zf.ro/......e-16060043
Si articolul asta ar trebui sa spuna tot: http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?lang=RO&item=11705
P.S. Prefer cate un Mars sau un Bounty, si alea din an in paste, sau - si mai bine - ciocolata de-aia cu gen 80% cacao, cit mai fara zahar. Piine calda, clatite, gogosi... exista dulceturi de la bunica/mamica sau de la fratii de peste Prut. Gasesti niste dulceturi la moldoveni, mama-mama!

| PumpkinDoll explică (pentru GabiDumitrescu):

Gemul de caise ii raiu' pe pamant rolling on the floor

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Stiam ca are alea, si ce? Nu ma deranjeaza. Plus ca si daca avea ceva mai naspa, daca-mi place, mananc si gata, nu am 100 vieti.
Insa ce are? Energie are, mare chestie, ia foc daca te incadrezi in Kcal. Se arde tot de nu mai ramane nimic.
Uleiu ala de palmier da, insa nu mananci mereu si multa, mananci din cand in cand si nu are nimic. Dar daca se arde si ala tot, ce dracu colesterol sa faca? Cand faceam sala scadea cu tot cu nutela mancata des.

Luam uneori si Niocciolata din aia italiana nutela bio cu ulei vegetal, dar nu prea imi placea la gust. La unii le placea, depinde, toate erau creme de ciocolata.

Va faceti unii atatea probleme de parca ati vrea sa imparatiti lumea.

Dulceata mananc si din aia Raureni cu fructe intregi, e o bunatate. De visine, capsuni, caise, depinde.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Prea mult zahar in puii mei. Si nu e ca la miere, bagi un pic si ajunge. E ca pufuletii - maninci pana uiti de tine. :) Raureni alea bune au ajuns la preturi SF. Am vazut mai zilele trecute la Carefour Market, 26 RON borcanul. Ce mama ma-si, toti sintem bugetari? :D
P.S. Daca discutam de dulceturi, iti recomand calduros sa incerci gama Bun de Tot de la Dacia Plant. Sint incredibil de bune si mai ales fara zahar/pectina adaugate, au fructe cit cuprinde! https://www.daciaplant.ro/categorii-produse/brand/bun-de-tot.html (destul de des, cam lunar, au promotii cu cel putin 30% reducere)

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Depinde, ca daca e un om sanatos la cap, si Nutela nu mananca multa, pune o lingurita doua pe doua felii de paine intins si atata.

Am bagat linkul in bookmarks, sa vedem. Si daca nu are zahar, dar ar concentrat de fructe ca indulcitor..tot atatia carbo are poate.
Am luat odata de la magazinul Leacul in 2009 dulceata asa, dar nu mi-a placut, daca din dulceata de la bunica luai 2-3 lingurite si ajungea, acolo mancai mult mai mult, nu stiu sa explic de ce, o lingurita din aia parca era diluata. Avea carbo mai putini parca, e adevarat.

Raureni da, este scump, chiar ma uit maine sa vad cat mai e borcanu, nici eu nu am prea cumparat ca e prea scump, preferam sa fac acasa totusi. Borcane din alea Raureni la 350 g ma refer.
Sunt ca lumea dar si banu` gros.
Merge daca mananci mai rar insa.
Mama 75 % carbo WOW, bate nutela la fundulet cu 57, 5 si nici alea nu-s toate zahar.
Deci cand mananci clatite cu dulceata e mai pericol decat cu Nutela la zahar.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Bine ca mi-ai adus aminte, cred ca nu am mai mincat clatite de vreo... ceva luni. P.S. Trebuie sa incerci Vegemite! happy

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu stiu daca o sa-mi placa aia din drojdie de bere, ce din astea spui si tu. Eu nu am mai mancat clatite din decembrie, dar mananca chifle din alea bune de la mega facute proaspete cu seminte, nu albe. Mai rar dulceata, mai des Nutela dar odata la 4 zile sa zic, nu mereu. In rest mananc ok, mancare gatita, salate de legume multe, paine integrala adica chiflele alea, mai mananc si paine Velpitar grau intreg, carne slaba fripta.