| PapadaniePandemicaCoroanaCrocodilMAMAomida a întrebat:

Ce e un cd bootleg?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"Bootleg" inseamna productie clandestina, care s-a facut fara acordul contractat a autorului /interpretului.
De exemplu, un CD sau DVD care contine o colectie de piese muzicale (sau alte materiale digitale), selectate de pe mai multe discuri /surse oficiale.
Tot in categoria "bootleg" se poate incadra si un videoclip creat de cineva si postat pe internet, care are ca fundal o piesa muzicala produsa de altcineva (eventual aflata si sub copyright).

| LPCTSTR a răspuns:

"Bootleg (contrabandă) - înregistrare audio și/sau video, elaborată și distribuită fără autorizația titularilor. Expresia derivă de la jargonul ce denumea vânzarea clandestină a băuturilor alcoolice din perioada înterzicerii alcoolului din SUA, în anii 1920-1930.

Bootleg-ul trebuie deosebit de copiile piratate - care sunt copii neautorizate ale produselor fabricate în mod legal.

De cele mai multe ori, bootleg-urile sunt publicații ilegale, însă unele trupe muzicale permit, spre exemplu, distribuția non-comercială a înregistrărilor lor de concert sau a remix-urilor amatorilor. Acest lucru a condus la faptul, că, colecționarii copiilor legale fac schimb de bootleg-uri prin poștă (mai întâi cu casete audio, apoi CD-uri, DVD) și Internet.

Primul bootleg este considerat un dublu album din anul 1969, cunoscut sub numele de "The Great White Wonder», care prezintă fragmente ale sesiunilor comune de studio, dintre Bob Dylan și trupa The Band. Identitatea editorilor săi este ascunsă în spatele numelor Ken și Dub. Popularitate bootleg-ului a obligat casa de discuri Columbia Records în 1975, să publice oficial această înregistrare, intitulând-o "Basement Tapes» («benzi de subsol")."

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LPCTSTR):

Google Translate? Serios? Aveam pretentii la tine...

| LPCTSTR a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nah, am gasit raspunsul si l-am copiat. N-am mai verificat daca-i ok laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iar scrii silău, zapacitule

| PapadaniePandemicaCoroanaCrocodilMAMAomida explică (pentru anonim_4396):

Sunt fata, raule, sunt zapacita, nu zapacit
Tu de ce ai poza cu un piciorong intr-un pantofior? Esti fata? Nu esti cristi? parca am auzit de tine

| Salontanul a răspuns (pentru PapadaniePandemicaCoroanaCrocodilMAMAomida):

E bine ca recunosti!