| Sobolan123 a întrebat:

Sal, am cumparat un tel de pe eMAG si zicea la memorie interna 8 gb si m-am trezit cu 4... in fine, m-am obisnuit. treaba e ca vreau sa-mi iau un card de memorie mai mare pe el, de 16gb sau 32(scrie ca primeste pana la 32) ce imi recomandati? mi-e frica sa nu-mi faca vreo figura sa nu-l mai citeasca telefonul si sa pierd tot ce am facut pe el

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

El are memorie 8gb, dar nu spune ca ai 8gb alocati pentru tine. La 32 gb o sa ai cam 30 reali. Despre ce telefon este vorba?

| Sobolan123 explică (pentru sltlp):

Huaweii honor 4c

| sltlp a răspuns (pentru Sobolan123):

Telefonul suporta card pana la 32 gb oficial. Prin urmare, o sa cumperi de 32 gb. Posibil sa suporte si mai mult, dar nu e garantat(de obicei suporta si mai mult). Cat despre card, singura observatie e sa cauti un card de clasa 10 sau superior(superior: cele cu UHS), ca: http://bit.ly/1JNgiGL sau http://bit.ly/20c39ya (ambele cu clasa 10+uhs)

| Bobby711 a răspuns:

Telefonul poate zice ca are 8 sau 16 insa nu iti zice ca are 8gb de memorie liberi. Nu uita ca androidul si aplicatiile preinstalate trebuie sa ocupe si ele spatiu. Daca ai camera de 8mp eu zic sa nu iti iei mai mult de 16gb nu ai ce sa bagi pe el, daca filmezi ia mai mult insa ce poti sa filmezi tu de 16gb.

| Sobolan123 explică (pentru Bobby711):

Am camera de 13 si cealalta de 5, filmarile imi plac in full hd si ocupa destul de mult. ce brand de card imi recomanzi?

| Bobby711 a răspuns (pentru Sobolan123):

La 13 mp cu cat ai mai multa memorie cu atat e mai bine 13 am si eu am un card de 16 si interna e de16 dintre care 10 sunt liberi sau ceva de genul in total aprox 26gb si nu imi ajunge cred ca as putea sa filmez la calitate maxima aproximativ 2-3 ore poate mai putin nu o sa poti sa filmezi cu 16gb de exemplu de fiecare data un video cu o lungime de 1h de ex poate ai filmat ceva care nu a necesitat atata memorie din aia 16 gb si ai putut filma 1h si ceva ssau sub o ora. Cardurile sd sunt pe clase 2 fiind cea mai mica si 12 cea mai mare daca nu ma insel un card cu clasa 2 e mult inferior la viteza de scriere fata de unul de clasa 4 6 10 sau 12. Probabil ca majoritatea pe care le vei gasi sunt de clasa 10 deci e foarte buna insa in rest sunt identice un card de 4gb clasa 4 si unul de 4gb clasa 10 sunt diferite doar in viteza de scriere clasa 10 inseamna ca are o vitezza minima garantata de 10mb/s. Eu am SanDisk de 8 si 4 nu stiu ce clasa insa nu am avut si nu am probleme cu ele inca le folosesc la tablete. Pe telefon acum am un kingstone de 16 gm clasa 10 costa 50 lei sau poate il gasesti in alta parte mai ieftin. Pe mine sincer nu ma intereseaza ce clasa e atat timp cat gasesc unul de clasa inferioara dar cu multa memorie si ieftin il cumpar nu e ca si cum asi baga fisiere imense sa conteze. Aw btw eu asi zice sa nu iti cumperi hama nu prea am incredere in firma asta am cumparat un mouse wifi 60lei si m a tinut 2 sapt +ca nu am nici cea mai mica idee de ce s a stricat nu l am trantit de pereti sau ceva de genul probabil ca am respirat prea tare +ca am mai auzit multa lumea ca se plange de calitatea produselor acestei firme.