| anonim_4396 a întrebat:

Sal, am dat overclocking la laptop sau nu știu ce am făcut ca acum când mi se supraincalzeste mi se stinge laptopul, si nu, nu este de praf, si am si masuta cooler

1 răspuns:
| Zoricutzu a răspuns:

"Overclocking" duce la frecvențe mai mari de lucru deci și temperaturi mai mari generate de către procesor care temperaturi sunt transferate la radiator si prin ventilatoare disipate in aer care trebuie să circule in cantitați mult mai mari și cu eficiență mult crescută pentru ca sistemul de protecție care a fost proiectat de proiectanții inițiali ai laptopului să nu întrerupă alimentarea cu curent electric a procesorului ceea ce duce la oprirea laptopului, căci dacă nu s-ar opri în timp util, temperatura din procesor fiind mare și peste limita la care laptopul functionează există pericolul "prăjirii" procesorului.
Recomand revenirea la frecvența inițială de lucru, necalificat fiind în lucrul cu înalte frecvențe ( nu de alta dar sunt fără loc de muncă ).