| Keylla99 a întrebat:

Sal.
am nevoie de un router wireless, stau intr-un apartament unde e net pe cablu, nu o sa stau singura ci cu unca o persoana si o sa fie 2 laptopuri, unde stateam inainte aveam pc si routerul era conectat la pc, intrebarea este ca sa am net in apartament trebuie sa fie unul din laptopuri conectat la router ca pe celalat sa fie wifi? nu vreau sa umblu cu cabluri dupa mine asa ca nu este vreo solutie mai simpla?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu trebuie sa fie niciun conectat prin cablu, poti folosi doar wifi fara probleme

| Radu284 a răspuns:

Nu e nevoie ca nici un calculator sa fie conectat la el cu fire (decat atunci cand faci setupul initial). Desi o sa ai viteza mult mai buna cu un fir, si conexiunea o sa fie mai stabila.

| Sărmăluță a răspuns:

Trebuie să fie cablul conectat la laptopul unde s-a făcut conexiunea.

| suntserios a răspuns (pentru Sărmăluță):

Daca folosesti router conexiunea se face in router nu e nevoie de niciun cablu si niciun laptop

| Sărmăluță a răspuns (pentru suntserios):

Eu am conexiunea la făcută la calculator, iar cablul de la router e în unitate.