| maxy2343 a întrebat:

Sal, am si eu o intrebare legata de calculator, mi-am facut administrator cu parola si un user "guest" si vreau sa stiu daca pot sa fac cumva ca "guest" sa nu poata vedea de ex un fisier din calculator? de ex in local disk D am un fisier numa al meu cu lucrurile mele personale pot sa blochez cumva pe "guest" sa nu poata vedea acel fisier?

2 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa intri ca administrator si sa mai creezi un cont de user cu drepturi limitate, apoi userul guest poti sa-l dezactivezi. Userul cu drepturi limitate (limitarile le decizi si le setezi dupa cum crezi ca ai nevoie) poate fi si fara parola. Fisierele care nu trebuie sa fie vazute de oricine le poti pune intr-un folder caruia apoi sa-i setezi atributul 'hidden'. Dar daca vrei doar sa nu ti se vada anumite fisiere nu are rost sa te mai incurci cu 'jdemii de useri, pui secretele intr-un folder pe care il parolezi. Poţi folosi Folder Access
Download: http://download.chip.eu/ro/Folder-Access-2.1_118779.html
Sau poti sa pui toate secretele intr-o arhiva pe care o parolezi. Daca nu-ti stie nimeni parola arhiva poate fi la vedere, nu o acceseaza nimeni. Succes!

| ταξιδιώτης a răspuns:

De pe contul administrator clic dreapta pe folderul care doresti\proprietati\securitate\clic pe guest\editare\eliminare...guest nu mai are acces la folder fara parola administratorului