| ripperstrm a întrebat:

Sal
am un laptop Lenovo i3 placa video 920nvidia si 4 gb ram la 800mhz
stiu e cam slab dar mai am mevoie de el cam jumatate de an pana imi iau un Lenovo legion.
ideea e simpla: vreau s mai pun niste ram pe el
gen 2 sau 4
problema e ca nu prea gasesc placute ram la frecventa celeilalte de 800
daca iau una tot ddr3 dar cu o frecventa mai mre e ok? va fumciona? sau o pun degeaba
am citit ca daca pun una cu frecventa mai mare va scadea la frecventa celeilalte

1 răspuns:
| Muresan_Marius_Ioan_1975 a răspuns:

Mare atentie la voltaj daca e de 1, 35 sau 1, 5 V, sa fie DDR3 si normal daca ai o placuta de 1200 si una de 800. laptopul le va vedea pe ambele ca si cum ar fi de 800.Verifica pe stie-ul producatorului laptopul la modelul tau ce rami sunt compatibili.