| bObby123 a întrebat:

Sal
am un notebook Asus eee fara cd rom
vreau sa ii reinstalez Windows-u [ nu mai merge deloc ]. Am facut un stick bootabil dar problema e urmatoarea... note bookul nu are usb cand alegi ce sa booteze, imi apare decat cd-rom, hdd, disable si inca o chestie.
Ce as putea sa fac?
Funda

3 răspunsuri:
| MeConstantine a răspuns:

Stick-ul butabil nu se face asa usor sad pentru ca trick-ul este sa-l faci sa se vada in bios ceea ce este un pick tricky mai ales cand driverele pentru usb se instaleaza cu sitemul de operare ( daca nu sunt deja pe stick) deci sfatul meu este sa faci rost de un dvd rom extern si sa faci instalarea de pe el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca face rost de un dvd extern, nu-l conecteaza tot la usb, care nu poate fi setat la bootare? Va fi exact aceeasi situatie ca la stickul bootabil.
Vezin in BIOS daca dupa ce ai introdus stickul iti afiseaza pe langa hdd si modelul stickului si-l setezi pe el pentru boot.
O alta varianta ar fi Plop Boot manager, care poate porni un calculator de pe usb, chiar daca acesta nu are suport pentru usb.
http://unetbootin.sourceforge.net/

| alin23mester a răspuns:

@MeConstantine
nuuuu nu prosti omul, te rog! pffft!
nu ii greu deloc de facut usb-ul bootabil, nu ii "un pick tricky", pasii is foarte clari daca stii de unde sa ii citesti, si daca ii parcurgi pe toti, ii parcurgi, daca nu, nu...
eu cand mi-am luat primult netbook (presupun ca vroia sa spuna netbook, nu?) am stat 2h sa gasesc un tutorial calumea, care din pacate nu il mai gasesc acum, dar era ceva in genul acestuia:
http://bitsquad.co.in/2011/05/windows-7-bootable-usb/
porturile de USB is recunoscute din BIOS fara sa instalezi driver-ele (duhh...) dar trebuie ca STICK-UL SA FIE DEJA CONECTAT pentru ca BIOS-ul sa il recunoasca ca (cacofonie, stiu si nu imi pasa!) si drive bootabil!
Daca stick-ul e conectat inainte de a porni netbook-ul, si in bios tot nu il recunoaste, sigur nu e bootabil ce ai facut tu acolo!
Poti si sa faci rost de un dvd rw extern, dar dupa logica ta, la ce bun? daca zici ca "driverele pentru usb se instaleaza cu sitemul de operare"... nu... chiar nu :)))
Bun, sper ca te-am lamurit un pic in privinta USB-urilor, iar pe OP (cel ce a intrebat) sper ca l-am ajutat in privinta instalarii;

O seara cat se poate de buna va doresc la toti!
:)