| Walhalla a întrebat:

De cateva zile,calculatorul merge greu, ventilatorul se invarte foarte tare, iar procesorul se suprasolicita, ajungand la 100 %.Eu cred ca e din cauza virusilor. Unele programe nu mai functioneaza, imi apare eroare cand vreau sa intru in ele.Am instalat ESET NOD 32 si am facut mai rau, acum scaneaza la nesfarsit si nu pot sa ii dau exit pentru ca imi apare eroare.Cand intru in D sau C imi apare fereastra separata.Am inteles ca e vorba de salinity sau nu stiu cum.Cand intru pe net sau in alt program, ventilatorul se invarte la maxim, procesorul se suprasolicita...ce sa zic...se incalzeste tare. Orkm vrea sa instalez windowsul dar vreau sa va intreb inainte ce ar trebui sa fac..la urma urmei poate degeaba il instalez; sambata l-am bagat, am sters tot, si azi, miercuri e dat peste cap.Ar trebui sa instalez vreun antivurus sau altcv..si daca da care? Va multumesc!

5 răspunsuri:
| PotatoMustDie a răspuns:

Deci, daca va zic ce am patit eu cu sursa radeti pana maine. Deci, acum vreo 2 saptamani a venit un popa sa faca o slujba de sfintire a casei. Eram in camera cealalta, popa facea slujba cand dintr-o data BOOM, a bubuit sursa, dar rau de tot, cu putere. Oricum nu a patit nimic calculatorul, mirosea doar putin a ars la sursa si am inlocuit-o. Sa fi vazut ce "epic face" a facut popa.

| stapanullumii a răspuns (pentru PotatoMustDie):

Nice laughing, daca mie mi se intampla asa ceva si aveam sursa in garantie faceam un TrollFace

| Blade82 a răspuns:

Instaleaza Windowsul prin formatare de hard. Succes garantat. Si mai poti sa sufli praful din unitate mai ales de pe cooler-ul de la procesor, si sa inlocuiesti pasta care ajuta transferul de temperatura dintre cooler si procesor. Daca nu te pricepi apeleaza la cineva care are habar.

| hashu1985 a răspuns:

Cea mai buna varianta e un clean complet ...reinstalare windows si cauta pe cineva care se pricepe sa-ti scoata radiatorul de pe procesor impreuna cu coolerul, radiatorul sa-l spale fiindca sigur e imbacsit intre striatiile alea cu praf dinacela dens ca o lana iar inainte de remontare sa-ti strarga prgesorul usor cu d'ala de curatat geamuri ( NU SPIRT) si schimbata pasta de termotransfer(cumpara pasta argintie), ideal e sa faci manevra asta si la placa video si la northbridge. Si vei simtii diferenta imediat.

| CovrigNesarat a răspuns:

Instaleaza Avira Antivir Security, lasa-l sa-si faca treba adica sa scaneze(vezi ca-ti scaneaza tot - adica inclusiv windows-ul, partile componente, placile aferente PC-ului si in final iti da si remedii gratuite de pe net)dar te costa la inceput 19, 39 euro.Merita! Dupa ce instalezi acest super antivirus, du-te pe manager aplication si da-i defragmentare; Nu uita! pentru ca un PC sa functioneze la parametri normali de 2 ori pe luna trebuie sa-l bagi la defragmentare.Bafta si mare rabdare.E totusi un aparat